Քնի պակասը մեծացնում Է մրսելու հավանականությունը. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդիկ, ովքեր օրական 6 ժամից պակաս են քնում, չորս անգամ ավելի շատ են ենթակա մրսելու վտանգին, քան նրանք, ովքեր քնում են 7 եւ ավելի ժամ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Sleep հանդեսի սեպտեմբերի համարում հրապարակված հոդվածում:
«Վիրուսի հետ շփմանը նախորդած քնի նվազեցված տեւողությունը, որը մենք չափում Էինք ակտիգրաֆի միջոցով,  կապված Էր մրսելու ավելի մեծ հավանականության հետ»,-  գրում են իրենց հոդվածում Շելդոն Քոենը Փիտսբուրգի (ԱՄՆ) Քառնեգի Մելոնի համալսարանից եւ նրա գործընկերները:
Նրանց հետազոտությանը մասնակցել Է 18 – 55 տարեկան 164 առողջ մարդ՝ ինչպես տղամարդիկ, այնպես Էլ կանայք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые: недостаток сна увеличивает вероятность простудиться
Люди, которые спят менее 6 часов в сутки, в 4 раза больше рискуют подхватить простуду, чем те, кто спит 7 и более часов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом говорится в статье, опубликованной в сентябрьском номере журнала Sleep.
"Уменьшенная продолжительность сна, которую мы измеряли при помощи актиграфа, предшествовавшая контакту с вирусом, была связана с более высокой подверженностью простуде", - пишут в своей статье Шелдон Коэн из Университета Карнеги-Меллон в Питтсбурге (США) и его коллеги.
В их исследования приняли участие 164 здоровых человека, как мужчин, так и женщин в возрасте 18-55 лет.