ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանն անդրադարձել է ԼՂ շփման գծում առաջացած լարվածության աճին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը մեկնաբանել  է վերջին շրջանում ԼՂ հակամարտության գոտում առկա լարվածությունը: «Ես չեմ տեսնում որևէ օրինաչափություն վերջին շրջանում ԼՂ հակամարտության գոտում առաջացած լարվածության հետ կապված և  չեմ կարող ասել, թե ինչի հետ է դա կապված»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց նա`հավելելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շփման գծում ժամանակ առ ժամանակ առաջանում է լարվածություն:
Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական եւ արցախա-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է մնալ լարված, սակայն հայկական բանակը, տիրապետելով խնդիրներին, կարողանում է համապատասխան հակահարված տալ եւ պահպանել սահմանային անդորրը:  ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն սեպտեմբերի 1-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ վերջին օրերին հակառակորդը գործածել է ականանետեր, իրականացրել դիվերսիոն հետախուզության փորձեր, որոնք, սակայն, հաջողությամբ կանխվել են:
«Սահմանային լարվածությունն առկա է: Կրակոցների թիվը մե՛կ ավելանում, մե՛կ պակասում է, եւ այս վերջին ժամանակահատվածում Հայաստանի եւ Արցախի սահմանին կրակում են ականանետերից: Հայկական Զինված ուժերը բոլոր միջոցառումների իրականացումն են առաջին գծում` անվտանգության խնդիրների ապահովում, հակառակորդին հետեւելը եւ համապատասխան կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացումը: Հակառակորդը դիվերսիոն հետախուզուության մի քանի փորձեր կատարել է, որոնք հաջողությամբ կանխվել են»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:

Ambassador of RF to Armenia touched upon tension on NK contact line
YEREVAN, SETEMBER 1, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia, Ivan Volinkin, commented on the recent tense situation in the conflict zone of the NK. “I see no consistency connected with the recent intensification in the conflict zone of the NK and I cannot say which are the causes”, in an interview with “Armenpress” the Ambassador said, adding that occasionally tension rises on the contact line of the NK conflict zone.
The situation on Armenia-Azerbaijan and Artsakh-Azerbaijan border remains tense but the Armenian Army makes successful counterattacks and preserves calmness on the border. On September 1, Defense Minister of th Republic of Armenia, Seyran Ohanyan informed that in recent days the rival had made use of mortars and made attempts of subversive actions which were successfully prevented.
“There is tension on the border. The number of shots increases and decreases from time to time and recently they have been firing toward Artsakh border from mortars.  The Armed Forces of Armenia take all the necessary measures on the frontline: security provision issues, following the rival and taking the necessary preventive measures. The rival made several attempts of subversive actions which were successfully prevented. ”, said Ohanyan.