Ես չեմ կարող իմ ինքնության մասին մտածել հայությունից դուրս. օգոստոսի 31-ը Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան օրն է
Ես չեմ կարող իմ ինքնության մասին մտածել հայությունից դուրս. օգոստոսի 31-ը Վիլյամ
Սարոյանի ծննդյան օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու ու մարդկայինի մասին իր պատումներով համաշխարհային գրականության ականավորների շարքին դասված հայազգի գրող Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան օրն է այսօր` օգոստոսի 31-ին:
Վիլյամ Սարոյանը ծնվել է 1908 թվականին Արևմտյան Հայաստանի Բիթլիս (Բաղեշ) քաղաքից Ֆրեզնո գաղթած հայի ընտանիքում: 4 տարեկանում զրկվել է հորից, որոշ ժամանակ ապրել է մանկատանը: Այնուհետև մայրը որդուն վերցրել է մանկատնից ու կրթության տվել: Ընտանիքի հոգսն ստիպել է պատանուն թողնել դպրոցը և փողոցներում լրագիր վաճառել, ապա նա դարձել է հեռագրատան ցրիչ: Աշխատանքը, սակայն, նրան չի խանգարել զբաղվելու ընթերցանությամբ, նաև ստեղծագործել է. գրել է փոքրիկ պատմվածքներ: Բոստոնի «Հայրենիք» շաբաթաթերթում 1933թ-ին տպագրվել է նրա առաջին պատմվածքը` Սիրակ Գորյան ստորագրությամբ: Սարոյանի պատմվածքների անդրանիկ ժողովածուն՝ «Խիզախ պատանին թռչող ճոճաձողի վրա...», լույս է տեսել 1934 թվականին և միանգամից ճանաչում բերել երիտասարդ գրողին:
Սարոյանի վիպակներում և պատմվածքներում մարմնավորված իրականության ու երազանքի հակադրության, անհատի ներքին ազատության ու հոգևոր գեղեցկության, սիրո և բարու հաստատման մոտիվները հետաքրքիր լուծում են ստացել նաև դրամաներում՝ «Իմ սիրտը լեռներում է» (բեմադրվել է 1939թ-ին, հայ բեմում՝ 1961թ-ին, Մոսկվայում՝ 1962թ-ին), «Կյանքիդ ժամանակը» (բեմադրվել է 1939թ-ին, հայ բեմում՝ 1981թ-ին), «Հե՛յ, ո՞վ կա այդտեղ» (բեմադրվել է 1942թ-ին, հայկական հեռուստատեսային կինոնկար՝ 1981թ.), «Կոտորածն մանկանց» (բեմադրվել է 1952թ-ին, հայ բեմում՝ 1986 թ-ին), «Քարանձավի մարդիկ» (բեմադրվել է 1957թ-ին, Մոսկվայում՝ 1968թ-ին), «Խաղողի այգին» (հայ բեմում՝ 1971թ-ին), «Մի գավաթ բարություն» (հայ բեմում՝ 1994թ-ին):
Սարոյանի հերոսներից շատերը հայեր են, որոնք ներկայացնում են հայկական միջավայրը՝ ազգային սովորույթներով ու բարքերով, հայրենիքի պատմական հիշողությամբ: Հայրենիքի թեման, նրա դարավոր ավանդույթները պահպանող մարդկանց ինքնատիպ կերպարները հակադրվում են ամերիկյան ապրելակերպի համահարթեցնող չափանիշներին: Սարոյանի հերոսները, հատկապես մանուկների ու պատանիների տպավորիչ կերպարները, համաշխարհային գրականություն են մտել որպես հոգու մաքրության և անկեղծության խորհրդանիշներ:
1939թ-ին «Կյանքիդ ժամանակը» պիեսի համար Սարոյանն արժանացել է Նյու Յորքի քննադատների և Պուլիցերյան մրցանակների, բայց վերջինից (10 հազար դոլար) հրաժարվել է՝ պատճառաբանելով, որ պետությունը չպիտի խառնվի գրականության գործերին:
1942թ-ին Սարոյանը զորակոչվել է բանակ: Երկրորդ աշխարհամարտը (1939– 1945թթ.) և պատերազմը, ընդհանրապես, նա ընկալել է որպես մարդկության մեծագույն աղետ: Այդ թեման արտացոլվել է «Մարդկային կատակերգություն» (1942 թ., համանուն ֆիլմի սցենարի համար 1944թ-ին արժանացել է «Օսկար» մրցանակի) վիպակում և «Վեսլի Ջեկսոնի արկածները» (1946թ.) վեպում:
1950–60-ական թվականներին գրողն ապրել է Եվրոպայում. ստեղծել է ինքնակենսագրական բնույթի հոգեբանական վիպակների շարք՝ «Ինչ-որ ծիծաղելի բան» (1953թ.), «Հայրիկ, դու խենթ ես» (1956թ.), «Մայրիկ, ես սիրում եմ քեզ» (1957թ.), «Տղաներ և աղջիկներ» (1963թ.), «Մեկ օր հետկեսօրյա աշխարհում» (1964թ.) և այլն:
1960թ-ին նա վերադարձել է ԱՄՆ. գրել է գլխավորապես հուշագրական ժանրի գործեր՝ նվիրված Չառլի Չապլինին, Բեռնարդ Շոուին, Թոմաս Էլիոթին, Ջոն Ստայնբեկին, Պաբլո Պիկասսոյին, Եղիշե Չարենցին և ուրիշների, ուշագրավ են նաև նրա մտորումները գրականության, արվեստի դերի ու կոչման, սկզբունքների ու խնդիրների վերաբերյալ:
Վիլյամ Սարոյանը երազանքներով ու խոհերով, ողջ էությամբ կապված էր Հայաստանին, հայ ժողովրդին: Առաջին անգամ հայրենիքում եղել է 1935թ-ին, այնուհետև՝ 1960, 1976 և 1978թթ-ին: Սարոյանը ՀԽՍՀ «Խաղաղության պահպանման և հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման ուղղությամբ ակտիվ գործունեության համար» մրցանակի առաջին դափնեկիրն է: Մահից առաջ կտակել է, որ իր աճյունի մի մասը թաղվի հայրենի հողում:
Սարոյանի գործերը թարգմանվել են բազմաթիվ լեզուներով, հայերեն՝ բոլոր ստեղծագործությունները:
Սարոյանի անունով Երևանում կոչել են փողոց, դպրոց և համալսարան, կանգնեցվել է հուշարձանը: 2008թ-ին գրողի ծննդյան 100-ամյակի առթիվ ՀՀ-ում հայտարարվել էր «Սարոյանական տարի»:

Я не могу идентифицировать себя вне армянства: 31-го августа – день рождения Вильяма Сарояна
Сегодня день рождения Вильяма Сарояна – американского писателя армянского происхождения, причисленного к числу выдающихся писателей за свои отображения человека и гуманизма.
Вильям Сароян родился в 1908 году в семье, эмигрировавшей из Западной Армении –Битлиса, в город Фрезно. В возрасте 4 лет он лишился отца, некоторое время жил в детдоме. Затем мать забрала его оттуда и дала ему образование. Забота о семье заставила его бросить школу; он продавал газеты, работал разносчиком телеграмм. Работа не помешала ему читать, он начал писать рассказы. Его первый рассказ был напечатан в бостонской газете «Родина» в 1933 г. под псевдонимом Сирак Горян. Первый сборник его рассказов вышел в свет в 1934 г., сразу принеся ему известность.
В повестях и рассказах Сарояна воплощены сочетания реальности и мечты, внутренней свободы и духовной красоты, любви и добра, которые нашли интересное отображение в его драмах  «Мое сердце в горах» (поставлена в 1939 г., на армянской сцене – в  1961г., в Москве - в 1962г.), «Время твоей жизни» (поставлена в 1939г., на армянской сцене – в  1981г.), «Эй, есть там кто-нибудь?» (поставлена в 1942г., на армянской телевидении – в 1981г.), «Избиение младенцев» (поставлена в 1952г., на армянской сцене – в  1986 г.), «Пещерные люди» (поставлена в 1939г., в Москве - в 1968г.), «Виноградник» (на армянской сцене в  1971 г.), «Чаша добра» (на армянской сцене в 1994 г.).
Многие из героев армяне, представляющие национальную среду с ее традициями, образом жизни, воспоминаниями о родине.
За пьесу «Время твоей жизни» в 1939 г. Сароян был удостоен Пулитцеровской премии, от которой (10000 долларов) он отказался, мотивируя тем, что государство не должно вмешиваться в литературные дела.
В 1942 г. он был призван в армию; Вторую мировую, и вообще войны, он воспринимал как величайшее бедствие. Эта тема отражена в «Человеческой комедии» (1942 г., сценарий одноименного фильма получил в 1944 “Оскара”) и в «Приключениях Весли Джексона» (1946г.).
В 1950–60-х он жил в Европе, где создал ряд автобиографических повестей.
В 1960 г он вернулся в Америку, где начал писать, в основном, мемуары, посвященные известным людям – Чарли Чаплину, Бернарду Шоу, Томасу Эллиоту, Джону Стейнбеку, Пабло Пикассо, Егише Чаренцу и др.
Вильям Сароян был всеми мыслями и мечтами привязан к Армении, армянскому народу. Впервые он побывал на родине 1935 г., затем в 1960, 1976 и 1978. Он стал одним из первых лауреатов премии СССР «За мир и укрепление связей с родиной». Перед смертью он завещал часть своего праха похоронить на родине.
Произведения Сарояна были переведены на множество языков, на армянский – все его труды.
В Ереване именем Сарояна названы улица, школа, университет, поставлен ему памятник. В 2008 г., к его столетию, в Армении объявили «Год Сарояна».