Շվեյցարացիները չեն ցանկանում, որ իրենց երկիրն անդամակցի Եվրամիությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիային բնակիչները չեն ցանկանում, որ իրենց երկիրը միանա Եվրամիությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայում են հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել են Schweiz am Sonntag թերթում:
ԵՄ-ին Շվեյցարիայի միանալուն դեմ է քվեարկել սոցիոլոգիական հետազոտության մասնակիցների 85,8 տոկոսը: Ընդ որում հարցվածների ավելի քան մեկ երրորդը վստահություն է հայտնել, որ Եվրամիությունը շուտով կտրոհվի: Ինչպես այդ կապակցությամբ նշում է Շվեյցարիայի հեռագրական գործակալությունը, հարցման մասնակիցների մոտ «եվրոպական հարեւանի բացասական իմիջ» է ստեղծվել:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպա միգրանտների հոսքին, ապա հարցման մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը (81,3 տոկոսը) հանդես է եկել հօգուտ այն բանի, որ Շվեյցարիայի կողմից օգնությունը ցուցաբերվի «տեղերում»: Ընդսմին գրեթե երկու երրորդը (60,9 տոկոսը) այն կարծիքին է, որ Շվեյցարիայի Համադաշնությունը այդ առումով պետք է առաջատար դեր խաղա: 39,6 տոկոսը կարծում է, որ ալպիական հանրապետությունը պետք է ընդունի միայն որակյալ աշխատողների, իսկ 44,6 տոկոսը վստահ է, որ երկրի սահմաններն ընդհանրապես պետք է ժամանակավորապես փակել: Հարցվածների միայն քառորդ մասից փոքր-ինչ ավելին (25,6 տոկոսը) է պատրաստ տարեկան Շվեյցարիայում ընդունել 40-հազարական միգրանտների:
Սոցիոլոգիական հետազոտությանը, որն անցկացվել է հունիսին, մասնակցել է 1002 մարդ, ինչպես շվեյցարացիներ, այնպես էլ Շվեյցարիայում ապրող օտարերկրացիներ, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: жители Швейцарии не хотят в Евросоюз
Решение проблемы мигрантов, в массовом порядке прибывающих в Европу, жители Швейцарии видят в расширении им помощи в их родных странах, а также в соседних государствах, где мигранты и беженцы нашли временный приют. Они, кроме того, не хотят вступления Швейцарской Конфедерации в Евросоюз, и, вообще, склонны расценивать происходящее там негативно. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом свидетельствуют итоги опроса, опубликованные  в газете Schweiz am Sonntag.
Против присоединения Швейцарии к ЕС высказались 85,8% участников социологического исследования. При этом более трети опрошенных выразили уверенность, что Евросоюз скоро распадется. Как отмечает в этой связи Швейцарское телеграфное агентство, у участников опроса сложился "негативный имидж европейского соседа".
Что касается притока в Европу мигрантов, то подавляющее большинство респондентов (81,3%) высказались за то, чтобы помощь оказывалась Швейцарией "на местах". При этом почти две трети (60,9%) полагают, что Конфедерация должна играть в этом отношении "роль первого плана". Правда, 39,6% считают, что у себя альпийская республика должна принимать только квалифицированных работников, а 44,6% уверены, что границы страны вообще следует временно закрыть. Лишь чуть более четверти опрошенных (26,5%) готовы принимать в Швейцарии по 40 тыс. мигрантов в год.
В социологическом исследовании, проводившемся в июле, участвовали 1002 респондента - как швейцарцы, так и проживающие в Швейцарии иностранцы.