Կոլումբիան եւ Վենեսուելան հետ են կանչել իրենց դեսպաններին սահմանային ճգնաժամի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիան եւ Վենեսուելան իրենց դեսպաններին հետ են կանչել համապատասխանաբար Կարակասից եւ Բոգոտայից՝ երկու երկրների միջեւ սահմանային ճգնաժամի ֆոնին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Անցյալ շաբաթ Վենեսուելան հայտարարել Էր Տաչիրայի նահանգում Կոլումբիայի հետ սահմանի հատվածը 72 ժամով փակելու մասին, ինչից հետո երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն կարգադրել Էր անորոշ ժամկետով երկարաձգել Կոլումբիայի հետ սահմանի փակումը եւ 60 օրով արտակարգ դրության ռեժիմ Էր հայտարարել:
Ձեռնարկված միջոցը հաջորդել Էր այն պատահարին, որի ընթացքում մաքսանենգները վիրավորել Էին Վենեսուելայի զինված ուժերի երեք զինծառայողների: Վենեսուելայի իշխանությունները նաեւ վտարել են հազարից ավելի կոլումբիացիների:
«Ես հանդես եմ գալիս երկխոսության եւ դիվանագիտության օգտին եւ կշարունակեմ գործել այդ սկզբունքով, բայց ես չեմ կարող Վենեսուելային թույլ տա այդպես վարվել Կոլումբիայի եւ կոլումբիացիների հետ»,- մեջբերում Reuters գործակալությունը Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսի խոսքը:
Այն բանից հետո, երբ Սանտոսը հայտարարել Է, որ իր դեսպանին Կարակասից հետ Է կանչում կոնսուլտացիաների համար, Վենեսուելայի արտաքին գործերի նախարար Դելսի Ռոդրիգեսը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել Է, որ Մադուրոն հրաման Է տվել Բոգոտայից հետ կանչել Վենեսուելայի դեսպանին:

Колумбия и Венесуэла отозвали своих послов из-за пограничного кризиса
Колумбия и Венесуэла отозвали своих послов из Каракаса и Боготы соответственно на фоне пограничного кризиса между двумя странами, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
На прошлой неделе Венесуэла объявила о закрытии участка границы с Колумбией в штате Тачира сроком на 72 часа, после чего президент страны Николас Мадуро распорядился продлить закрытие границы с Колумбией на неопределенный срок и объявил режим чрезвычайного положения на 60 дней. Мера последовала за происшествием, в ходе которого контрабандистами были ранены трое военнослужащих вооруженных сил Венесуэлы. Также власти Венесуэлы депортировали более тысячи колумбийцев.
"Я выступаю за диалог и дипломатию, и я продолжу действовать в этом ключе, но я не могу позволить Венесуэле так обращаться с Колумбией и колумбийцами", — цитирует агентство Рейтер президента Колумбии Хуана Мануэля Сантоса.
Вскоре после того, как Сантос объявил о том, что он отзывает своего посла из Каракаса для консультаций, министр иностранных дел Венесуэлы Дельси Родригес написала в своем микроблоге в Twitter, что Мадуро приказал отозвать посла Венесуэлы из Боготы.