Արցախի Հանրապետության 24-րդ տարեդարձը կնշանավորվի Ստեփանակերտում Թումոյի բացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության հռչակման օրը` սեպտեմբերի 2-ին, Ստեփանակերտում կկայանա Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Թումո  ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հաղորդակցման բաժնից, ծրագիրը հասանելի կլինի 500-1000 ուսանողների, որոնցից յուրաքանչյուրը Թումո կհաճախի շաբաթական երկու օր ու կսովորի կենտրոնի չորս հիմնական ոլորտների` անիմացիայի, ֆիլմերի ստեղծման, կայքերի մշակման ու խաղերի ստեղծման հիմունքները: Ուսանողները նաև կստանան 21-րդ դարին բնորոշ այնպիսի հմտություններ, որոնք են 3D մոդելավորումը, ռոբոտաշինությունը, լուսանկարչությունը, գրաֆիկական դիզայնը և այլն:
Ստեփանակերտի կենտրոնում ուսանողների գրանցումը կմեկնարկի սեպտեմբերի 14-ից, իսկ հոկտեմբերից գրացված ուսանողները կսկսեն ուսումը:
Արցախում Թումոյի նախագիծը իրականացվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի և Հայկական ընդհանուր բարեգործական հիմնադրամի համագործակցությամբ: Միջոցառմանը ներկա կլինի Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի ղեկավար Սեմ Սիմոնյանը և ՀԲԸՄ Հայաստանի ղեկավար Վազգեն Յակուբյանը:
ՀԲԸՄ-ն ֆինանսավորելու է կենտրոնի բոլոր գործառնական ծախսերը, ինչպես նաև կենտրոնի մեկնարկային ծախսերը՝ ԹՈՒՄՈxՀԲԸՄ համագործակցության շրջանակներում, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարությունը
տրամադրում է տարածք Ստեփանակերտի կենտրանական հատվածում գտնվող պատմականշենքում: Շինության վերանորոգումը իրականացվել է Ղարաբաղ Տելեկոմ ընկերության նվիրատվության շնորհիվ:
Թումոն անվճար արտադպրոցական ծրագիր է, որի առաջին կենտրոնը բացվել է Երևանում 2011-ին, երկրորդը` Դիլիջանում` 2013-ին: ԹՈՒՄՈxՀԲԸՄ համագործակցությամբ 2015-ի մայիսին բացվեց Գյումրիի Թումո կենտրոնը: Համագործակցությունը միտում ունի տարածել Թումոն Հայաստանի տարբեր քաղաքներով և Հայաստանի սահմաններից դուրս:

Tumo Center for Creative Technologies opening in Stepanakert on Artsakh Republic day
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. The opening of Tumo Center for Creative Technologies in Stepanakert will take place in Stepanakert on the 2nd of September; on the day of the Declaration of Independence of the Republic of Artsakh. “Armenpress” was informed from the Tumo Center for Creative Technologies that the Stepanakert program is expected to cater to 500 to 1,000 students who will participate twice a week for two hours per session, gaining 21st century skills, and studying animation, filmmaking, web development and game development, as well as supporting skills such as 3D modeling, computer programming, music, photography and graphic design.
Registration will start on the 14th of September, and students will begin their Tumo life during the first week of October.
The Simonian Educational Foundation has partnered with the Armenian General Benevolent Union to open a Tumo Center for Creative Technologies in Stepanakert.
AGBU will cover all operational costs of the center as well as startup costs in the framework of the TUMOxAGBU partnership, while the government of Nagorno-Karabakh Republic is providing the space in a historic building in the city center. The renovation of the space is made possible by a generous donation by Karabakh Telecom.