Դավութօղլուն ներկայացրել է Թուրքիայի ժամանակավոր կառավարության կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն ներկայացրել է ժամանակավոր կառավարության կազմը, որում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանն (ԱԶԿ) առաջարկվել է 11 նախարարների պորտֆելներ, Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը (ԺՀԿ)` 5, Ազգայնական շարժում կուսակցությանը (ԱՇԿ) եւ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը (ԺԴԿ) նախարարների 3-ական պորտֆելներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, թեեւ ԺՀԿ-ը եւ ԱՇԿ-ը նախապես հայտարարել էին ժամանակավոր կառավարությանը չմասնակցելու իրենց որոշման մասին, սակայն, ԱՇԿ պատգամավոր Թուրղութ Թուրքեշն ընդունել է նախարարի պորտֆել վերցնելու  Դավութօղլուի առաջարկը:
Իրադարձությունը «շոկ» է առաջացրել թուրքական քաղաքական հրապարակում: ԱՇԿ-ում Թուրքեշի որոշումը դժգոհություն է առաջացրել, իսկ ԱՇԿ առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին Թուրքեշի այդ քայլը դավաճանություն է բնութագրել եւ նշել, որ իրադարձությունը վատ վիճակի մեջ է դրել ԱՇԿ-ին:
Ժամանակավոր կառավարություն կազմելու համար, որը Թուրքիայում ընտրական կառավարություն են անվանում, Դավութօղլուն 5 օր ժամանակ ունի: Եթե ԺՀԿ եւ ԱՇԿ պատգամավորները մերժեն Դավութօղլուի առաջարկը, ապա ազատ մնացած նախարարական պաշտոններում պետք է առաջադրվեն անկախ պատգամավորներ: Սա նշանակում է, որ ընտրական կառավարությունը կազմված կլինի երկու խորհրդարանական կուսակցություններից` ԱԶԿ-ից եւ քրդական ԺԴԿ-ից: Ընդհանուր թվով 26 նախարարներից կազմված թուրքական նոր կառավարությունում ԱԶԿ-ը ներկայացված կլինի 11, իսկ ԺԴԿ-ը` 3 նախարարներով: Թուրքիայի սահմանադրության համաձայն` արդարադատության, տրանսպորտի եւ ներքին գործերի նախարարները կնշանակվեն անկախ պատգամավորների թվից:
Ենթադրվում է, որ Թուրքիայի ժամանակավոր կառավարության կազմում, որը պետք է գործի մինչեւ նոյեմբերի 1-ին անցկացվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, քրդական ԺԴԿ-ը կգլխավորի Եվրամիության հարցերով, սպորտի ու երիտասարդության եւ անտառային ու ջրային տնտեսության նախարարությունները:

Давутоглу представил временное правительство Турции
Премьер-министр Турции Давутоглу представил состав временного правительства Турции, в котором у правящей партии «Справедливость и развитие» 11 портфелей, у Народно-республиканской партии - 5, у партии Националистическое движение  и у курдской Демократической партии народов – по 3.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на агентство «Анадолу», хотя и Народно-республиканская партия, и партия Националистическое движение ранее заявляли о своем неучастии в формировании временного правительства Турции, однако депутат от партии Националистическое движение Турдут Туркеш заявил о своем согласии принять предложение Давутоглу.
Ситуация вызвала «шок» на политической площадке Турции. Решение Турдута Туркеша вызвало недовольство, а лидер партии Националистическое движение назвал это предательством и сказал, что оно ставит партию в неудобное положение.
Для формирования временного правительства Турции, которое здесь называется выборным, у Давутоглу есть 5 дней. Если депутаты от указанных 2 партий отвергнут предложенные им портфели, то свободные портфели будут предложены независимым депутатам. Это будет означать, что в составе временного правительства Турции окажутся 2 партии, причем из общего числа 26, у партии  «Справедливость и развитие» будет 11 портфелей, а у курдской Демократической партии народов – 3. По конституции Турции, Министерства юстиции, транспорта и ВД отойдут к независимым депутатам.
Предполагается, что в составе временного правительства Турции, которое будет действовать до проведения 1-го ноября досрочных выборов, у курдской Демократической партии народов окажутся портфели Министерств по вопросам Евросоюза, спорта и молодежи и лесного и водного хозяйства.