Դավութօղլուն ներկայացրել է Թուրքիայի ժամանակավոր կառավարության կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն ներկայացրել է ժամանակավոր կառավարության կազմը, որում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանն (ԱԶԿ) առաջարկվել է 11 նախարարների պորտֆելներ, Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը (ԺՀԿ)` 5, Ազգայնական շարժում կուսակցությանը (ԱՇԿ) եւ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը (ԺԴԿ) նախարարների 3-ական պորտֆելներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, թեեւ ԺՀԿ-ը եւ ԱՇԿ-ը նախապես հայտարարել էին ժամանակավոր կառավարությանը չմասնակցելու իրենց որոշման մասին, սակայն, ԱՇԿ պատգամավոր Թուրղութ Թուրքեշն ընդունել է նախարարի պորտֆել վերցնելու  Դավութօղլուի առաջարկը:
Իրադարձությունը «շոկ» է առաջացրել թուրքական քաղաքական հրապարակում: ԱՇԿ-ում Թուրքեշի որոշումը դժգոհություն է առաջացրել, իսկ ԱՇԿ առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին Թուրքեշի այդ քայլը դավաճանություն է բնութագրել եւ նշել, որ իրադարձությունը վատ վիճակի մեջ է դրել ԱՇԿ-ին:
Ժամանակավոր կառավարություն կազմելու համար, որը Թուրքիայում ընտրական կառավարություն են անվանում, Դավութօղլուն 5 օր ժամանակ ունի: Եթե ԺՀԿ եւ ԱՇԿ պատգամավորները մերժեն Դավութօղլուի առաջարկը, ապա ազատ մնացած նախարարական պաշտոններում պետք է առաջադրվեն անկախ պատգամավորներ: Սա նշանակում է, որ ընտրական կառավարությունը կազմված կլինի երկու խորհրդարանական կուսակցություններից` ԱԶԿ-ից եւ քրդական ԺԴԿ-ից: Ընդհանուր թվով 26 նախարարներից կազմված թուրքական նոր կառավարությունում ԱԶԿ-ը ներկայացված կլինի 11, իսկ ԺԴԿ-ը` 3 նախարարներով: Թուրքիայի սահմանադրության համաձայն` արդարադատության, տրանսպորտի եւ ներքին գործերի նախարարները կնշանակվեն անկախ պատգամավորների թվից:
Ենթադրվում է, որ Թուրքիայի ժամանակավոր կառավարության կազմում, որը պետք է գործի մինչեւ նոյեմբերի 1-ին անցկացվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, քրդական ԺԴԿ-ը կգլխավորի Եվրամիության հարցերով, սպորտի ու երիտասարդության եւ անտառային ու ջրային տնտեսության նախարարությունները:

Davutoğlu introduces interim government of Turkey
YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu has sent out invitations to 11 parliamentarians from CHP, MHP and HDP, offering them posts in the prospective interim government
The prime minister sent out invitations to five Members of Parliament from the Republican People’s Party (CHP) and three parliamentarians each from the Nationalist Movement Party (MHP) and the pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party (HDP), the sources said.
“Armenpress” reports, citing “Anadolu” news agency, that Davutoğlu has 5 days to form an interim government.
A fresh general election in Turkey will be held on November 1, nearly five months after an inconclusive election saw no party win an overall majority. The announcement came after Erdogan called a snap general election on Monday.
Since the June 7 election, which saw the Justice and Development (AK) Party lose its majority and the HDP enter parliament for the first time, Turkey has faced a renewed Kurdish insurgency, threats from Daesh and a plummeting Turkish lira.
The current AK Party cabinet will continue to work until the formation of the interim government.
There are 26 cabinet portfolios up for grabs in the caretaker set up, out of which there is one slot for the prime minister and three slots for the Justice Ministry, Interior Ministry and Transport Ministry that are expected to be filled by three independent candidates; 11 ministries are expected to be taken by the AK Party, five by CHP, three by HDP and three by MHP.