Կյանքից հեռացել է Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանր և երկարատև հիվանդությունից հետո վախճանվել է հայտնի հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը: «Արմենպրես»-ի խմբագրակազմը ցավակցում է Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի բարեկամներին և հարազատներին կորստի կապակցությամբ:
Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը ծնվել է 1958 թ. Կիրովաբադում: 1974թ. ընդունվել է Տաշկենտի Ռուսաց լեզվի և գրականության ինստիտուտ: 1988թ. Մելիք-Շահնազարյանը տեղափոխվել է Արցախ: Եղել է «Միացում» շարժման ղեկավարի տեղակալ: Նույն թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին եղել է Գանձակում հայերի ինքնապաշտպանության ղեկավարներից մեկը: 1991թ. ընտրվել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: 1992-1995թթ.  ղեկավարել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտաքին կապերի մշտական հանձնաժողովը, ինչպես նաև եղել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի գերագույն խորհրդի նախագահության անդամ:
Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը 1997թ-ին տեղափոխվել է Երևան, որտեղ զբաղվել է դասավանդմամբ և վերլուծական գործունեությամբ: Հեղինակել է ավելի քան 500 քաղաքագիտական վերլուծականներ և հոդվածներ:

Levon Melik-Shahnazaryan died
YEREVAN, AUGUST 11, ARMENPRESS.  Political scientists, director of “Voskanapat” analytical center Levon Melik-Shahnazaryan passed away after a heavy and prolonged illness. The “Armenpress” staff expresses its condolences to the relatives and friends of the politician.
Levon Melik-Shahnazaryan was born in 1958 in Kirovabad.  In 1974 he entered the Tashkent Institute of Russian language and literature. Melik-Shahnazaryan moved to Artsakh in 1988. He was the deputy leader of the “Unity” movement. In November December of the same year he led the self-defense units in Gandzak. In 1991 he was elected as a deputy of NKR National Assembly. From 1992 to 1995 he chaired the NKR National Assembly Standing Committee on Foreign Relations.
Levon Melik-Shahnazaryan moved to Yerevan in 1997 and was engaged in lecturing and analytical activities. He is an author of more than 500 political analysis and articles.