Մայր Աթոռը մեկնաբանում է Դերսիմից և Տիգրանակերտից ժամանած հայերին չմկրտելու պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Առաքելական եկեղեցու ավազանում մկրտվելու իրավունք ունեն ազգությամբ հայերը կամ հայերի հետ ամուսնացածները: Թուրքիայում բնակվող հայերը Հայ Առաքելական եկեղեցում մկրտվելու համար պետք է ներկայացնեն Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարքարանի հաստատումը, որ իրենք հայ են: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տեր Զաքարիա վարդապետ Բաղումյանը` անդրադառնալով նրան, որ Հայաստանում հրաժարվել են մկրտել Դերսիմից ու Տիգրանակերտից ժամանած հայերի: «Կանոնական առումով նրանք պատկանում են Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարքարանին, իրենք պետք է դիմեն պատրիարքարան, փաստաթղթի տեսքով ստանան հաստատում, որ իրենք հայ են, անցնեն որոշակի պատրաստություն, այնուհետև մկրտվեն Հայ Առաքելական եկեղեցում»,-հայտնեց Հայր Զաքարիան` ավելացնելով, որ նշյալ մարդիկ պատրիարքարանի կողմից հաստատում չեն ունեցել:
Նրա խոսքով` խնդիրը լուրջ է, քանի որ հոգևոր անվտանգության հարց է առաջանում: «Թուրքական անձնագրերում նշվում է նրանց կրոնական պատկանելությունը, մարդը կարող է Հայ Առաքելական եկեղեցում մկրտվելուց հետո իր թուրքական անձնագրում մնալ մահմեդական»,-նշեց  Տեր Զաքարիա վարդապետ Բաղումյանը: «Մկրտությունը ձևական արարողություն չէ, այն կարևոր արարողակարգ է Հայ եկեղեցու կյանքում»,-ավելացրեց Հայր Զաքարիան:
Օգոստոսի 11-ին կայացել է մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ ներկայացվել է, որ Հայ Առաքելական եկեղեցին չի մկրտել Համահայկական 6–րդ խաղերին մասնակցելու նպատակով Թուրքիայի Դերսիմ նահանգից Երևան եկած երկու ծպտյալ հայուհու և Տիգրանակերտից ժամանած մեկ ծպտյալ հայորդու։ Տիգրանակերտցի Էրդալ Մերջանը նշել է, որ Հայաստանում մկրտվելու միջոցով կարող է թուրքական դատարան դիմել և վերականգնել իր հայ լինելը: Նա ասել է, որ ինքը դեռ փոքրուց իմացել է, որ հայ է, սակայն, չի իմացել, որ հայը ամբողջ ազգ է, այլ ոչ թե կրոն:

Holly See interprets reasons not to baptize Armenians arrived from Dersim and Tigranakert
YEREVAN, AUGUST 11, ARMENPRESS. Only Armenians or spouses of Armenians have the right to be baptized in the baptism pool of the Armenian Apostolic Church. Armenians living in Turkey have to introduce the confirmation of the Armenian Patriarchateof Constantinople of their being Armenian in order to be baptized in the Armenian Apostolic Church. Fr. Zakaria Baghumyan, supervisor of the Office of Sacramental Procedures of the Inter-Church Relations Department of the Mother See, announced about this in an interview with “Armenpress” referring to the fact that Armenians arrived from Dersim and Tigranakert have been denied to be baptized. “From religious point they belong to the Armenian Patriarchateof Constantinople, they have to apply to the Patriarchate and get a confirmation of their being Armenian in a form of document and then be baptized in the Armenian Apostolic Church”, Fr. Zakaria mentioned adding that the mentioned people have not got a confirmation by the Patriarchate.
According to him the problem is serious as an issue of religious security comes forward. “Their religious belonging is mentioned in Turkish passports. A person can remain Muslim by passport after being baptized in the Armenian Apostolic Church”, mentioned Fr. Zakaria. “Baptizing is not a symbolic ceremony, it is an important ceremony for the Armenian Church”, added Fr. Zakaria.
A press conference took place on August 11 during which it was mentioned that the Armenian Apostolic Church did not baptize 3 incognito Armenians from Dersim and Tigranakert who had arrived in Armenia to participate in the 6th pan-Armenian games.