Սիբիրյան խոցի հարուցիչով մսի խմբաքանակը լաբորատոր հսկողության տակ է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիբիրյան խոցի հարուցիչով մսի ամբողջ խմբաքանակը, որը կազմում է 5 կիլոգրամ, հայտնաբերվել է և լաբորատոր հսկողության տակ է: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում օգոստոսի 5-ին տեղեկացրեց ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը: «Արձանագրվել էր երկու դեպք, տուժածներն Արմավիրի տարածաշրջանից էին: Նրանք հոսպիտալացվել են «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց: Բժիշկները սիբիրյան խոց էին ախտորոշել, և լաբորատոր փորձաքննությամբ հաստատվել է: Մենք անմիջապես կատարեցինք համաճարակաբանական ուսումնասիրություններ: Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության և որակի հսկողության տեսչությունը ներառվեց գործընթացում, պարզ դարձավ, որ միսը ներկրվել էր Վրաստանի Նինոծմինդա տարածաշրջանից»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Արտավազդ Վանյանը:
ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի խոսքով` անմիջապես կապ է հաստատվել վրացի գործընկերների հետ` համատեղ աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով:
«Առգրավվել է ամբողջ մսի խմբաքանակը, այն անձինք, որոնք առնչվել են դեպքի հետ, վերահսկողության ներքո են, կատարվել են համապատասխան ախտահանման աշխատանքներ, այսօր էլ շարունակվում են: Միսը տրամադրվել է նաև ընտանիքի հարևանին, այդ ընտանիքն էլ վերահսկողության ներքո է, կնոջ մոտ էլ կասկածելի վերքեր կան, նա նույնպես կհոսպիտալացվի, ամեն ինչ վերահսկողության ներքո է»,-նշեց նա: Արտավազդ Վանյանի խոսքով` անձնական օգտագործման համար հինգ կիլոգրամ միս բերելն օրենքով թույլատրելի է: Միսը լաբորատոր քննությունից հետո կոչնչացվի:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունում օգոստոսի 4-ին տեղեկատվություն է ստացվել, որ Արմավիրի մարզի Արտամեդ համայնքի 2 բնակիչ սիբիրյան խոց կասկածելի ախտորոշմամբ դիմել է Արմավիրի բժշկական կենտրոն, որտեղից հոսպիտալացվել են «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց:

Партия мяса, зараженного возбудителем сибирской язвы, находится под лабораторным контролем
Вся партия мяса, зараженного возбудителем сибирской язвы, - 5 кг, находится под лабораторным контролем. Об этом в беседе с журналистами 5-го августа сказал директор Центра по контролю и профилактике заболеваний Армении Артавазд Ванян.
«Зарегистрировано 2 случая заболевания, оба из Армавира. Они госпитализированы в инфекционную больницу «Норк». Клинически диагносцирована сибирская язва. Мы провели лабораторные исследования и эпидемиологический анализ. Подключилась Служба безопасности пищевой продукции Минсельхоза Армении; выяснилось, что источником заражения стало мясо, привезенное из Грузии, Ниноцминда»,-сказал Артавазд Ванян.
Как передает «Арменпресс» с его слов,  сразу же установилась связь с грузинскими коллегами.
«Вся партия мяса была конфискована, все люди, имевшие с ней контакт, находятся под контролем, проведена дезинфекция. Под контролем также соседи, которым дали долю из этого мяса. У жены имеются подозрительные ранки, она также будет госпитализирована, все под контролем»,- сказал он. По его словам, завоз в страну 5 кг мяса для личного пользования  разрешен законом. Мясо, после исследования, будет уничтожено.
4-го августа Минздрав Армении получил сообщение о том, что 2 жителей общины Артамед обратились в медцентр, а затем были направлены в инфекционную больницу  «Норк» с подозрением на диагноз сибирской язвы, который и был подтвержден лабораторно. При опросе выяснилось, что эти пациенты 24-го июля находились в Грузии, Ниноцминда, где купили мясо. Через неделю после того, как они обработали мясо, у них на руках появились язвы, и они обратились за медпомощью.  Были уточнены все лица, которые имели дело с мясом, в их отношении установлен медконтроль, их дома были дезинфицированы.