Սիրիայի, Լիբանանի և Իրաքի հայերն օտարերկրյա պետությունում ՀՀ անձնագիր կստանան մինչև 2016 թ. ավարտը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը կքննարկի իր նախկին որոշումներից մեկում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որով մինչև 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ը հնարավորություն կտա Լիբանանի, Սիրիայի և Իրաքի քաղաքացիներին ՀՀ  դիվանագիտական  ներկայացուցչություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում ստանալ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ նախագիծն ընդգրկված է կառավարության օգոստոսի 6-ի նիստի օրակարգում:
Նախորդ որոշմամբ նշված երկրների քաղաքացիներն օտարերկրյա պետությունում ՀՀ անձնագիր կարող էին ստանալ մինչև ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1-ը: Որոշումն ընդունվում է՝ ելնելով Լիբանանում, Սիիայում և Իրաքում ստեղված իրավիճակից:

Armenians from Lebanon, Syria and Iraq to get Armenian passports till end of 2016
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. The Government of Armenia will discuss the project of making amendments to one of its former decisions according to which till December 31, 2016 the citizens of Lebanon, Syria and Iraq will be given an opportunity to get Armenian passports at Armenian diplomatic missions and consulates.
Armenpress reports that the decision will be discussed at the Government session on August 6. According to the former decision the citizens of the abovementioned countries could receive passports in the foreign countries till September 1 of the current year. The decision is being made considering the situation in Lebanon, Syria and Iraq.