Այս ամենը մեծ ուժ է հայությանը համախմբելու համար. Ռոբերտ Էմմիյանը՝ Համահայկական խաղերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեռացատկի Եվրոպայի ռեկորդակիր, հայկական աթլետիկայի լեգենդար մարզիկ Ռոբերտ Էմմիյանը Համահայկական խաղերն իսկական տոն է համարում սփյուռքի հայ մասնակիցների համար: «Համահայկական խաղերը, այն էլ այս տարում չափից ավելի կարևոր են: Լինելով երկար տարիներ արտասահմանում` ես շատ լավ գիտակցում եմ և տեսել եմ, թե ինչպես են հայ երիտասարդները, հայկական կազմակերպությունները նախապատրաստվել այս հրաշալի միջոցառմանը: Բոլորի համար այս խաղերն իսկական ուրախություն են: Վստահ եմ` ովքեր գալիս են, ականատես են լինելու լավ կազմակերպված խաղերի: Հպարտ եմ նաև նրա համար, որ ոչ մեկ անտեսված չէ: Նմանատիպ համաշխարհային, համահայկական գործն, իհարկե, գնահատելի է: Այս ամենը մեծ ուժ է` հայությունը համախմբելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Էմմիյանը:
Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերն անցկացվում են օգոստոսի 2-13-ը: Խաղերի օրակարգում ընդգրկված նախկին տասը մարզաձևին` ֆուտբոլ, մինի ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, ատլետիկա,թենիս, սեղանի թենիս, շախմատ, բադմինթոն, լող, ավելացնել են ևս յոթը` լողափնյա վոլեյբոլ,սպորտային պարեր, գոլֆ, հանդբոլ, բազկամարտ, հեծանվասպորտ և հրաձգություն: Այս խաղերն, իսկապես, աննախադեպ են ոչ միայն մարզաձևերի առատությամբ այլ նաև մասնիկների քանակով, որը գերազանցում է 6350-ը:

Все это – великая сила для объединения армян: Роберт Эммиян о Всеармянских играх
Легендарный армянский атлет, рекордсмен Европы по пружкам в длину Роберт Эммиян считает Всеармянские игры настоящим праздником для диаспоры. «Особенно важны Всеармянские игры в этом году. Долгие годы я провел за рубежом, и сейчас я вижу и прекрасно осознаю, как армянская молодежь, опрганизации, подготовились к этим играм. Это большая радость для всех. Горд тем, что никого не упустили. Конечно, такую всеармянскую, всемирную работу нельзя не оценить. Все это – великая сила для объединения армян»,- сказал Роберт Эммиян в беседе с «Арменпресс».
6-е летние Всеармянские игры проходят 2-13-го августа.  В программе игр – футбол, мини футбол, баскетбол, волейбол, атлетика, теннис, настольный теннис, плавание, пляжный волейбол, спортивные танцы, гольф, гандбол, рестлинг, велосипедный спорт, стрельба. Эти игры беспрецедентны как по обилию видов спорта, рак и по числу участников – свыше 6350.