Իրանը փակել է Թուրքիայի հետ սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան երկու շաբաթ Թուրքիայում շարունակվող հարձակումների պատճառով  Իրանը երկրի հյուսիս-արևմուտքում ժամանակավորապես փակել է թուրք-իրանական սահմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը, այս մասին հայտնել է Իրանի ոստիկանության պետ, գեներալ Հուսեյն Աշթարին:
Խոսելով Թեհրանում տեղի ունեցած մի կոնֆերանսի ժամանակ՝ Աշթարին հայտնել է, որ նման որոշում ընդունելու պատճառը պետք է հարցնել Իրանի Բարձրագույն ազգային անվտանգության խորհրդից: «Կարծես թե նման որոշման պատճառը երկրի արևմտյան սահմաններում, մասնավորապես Թուրքիայում վերջին օրերի ընթացքում տեղի ունեցող իրադարձություններն են»,- ասել է Իրանի ոստիկանության պետը:
Թուրքիայի Ուրֆա նահանգի Սուրուչ քաղաքում հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո երկրում իրավիճակն աստիճանաբար դուրս է գալիս վերահսկողությունից: Երբ թուրքական ռազմական ուժերը ԻԼԻՊ-ի դիրքերը ռմբակոծելուն զուգահեռ սկսեցին ռմբակոծել նաև քուրդ զինյալների դիրքերը Հյուսիսային Իրաքում և երկրի ներսում, Քրդական աշխատավորական կուսակցության (PKK) մարտիկներն իսկական պատերազմ սկսեցին թուրքական ուժային կառույցների դեմ: Ամեն օր երկրի արևելյան նահանգներում քրդերը հարձակվում են ոստիկանության և զինվորականության վրա՝ իրենց հետևից զոհեր կամ վիրավորներ թողնելով:

Iran closes border with Turkey
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Iran’s Supreme National Security Council (SNCS) has closed the country’s northwestern border to counter spreading unrest from neighboring Turkey, Iranian police chief said Monday, Armenpress reports, citing the Turkish Milliyet.
In late July, Turkey launched a military campaign against the Kurdistan Workers' Party (PKK) in northern Iraq, following two police officer deaths in the southern city of Ceylanpinar. The PKK claimed responsibility for the Ceylanpinar killings, saying the policemen had backed the Islamic State extremist group.
"Its [the SNSC's] officials should be asked about the reason [of the closure], but it seems that the reason behind the temporary closure is the problems that have occurred in recent days at the western borders, particularly in Turkey," Brig. Gen. Hossein Ashtari told reporters as quoted by the local Tasnim news agency.
Last week, an explosion hit a gas pipeline between Turkey and Iran, a target of frequent attacks by PKK until a 2013 ceasefire recently terminated by Turkish airstrikes.