Հայաստանը կմասնակցի «Աշխարհի հմտություններ»-2015 միջազգային մրցույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն օգոստոսի 3-ին ընդունել է «Աշխարհի հմտություններ»-2015 միջազգային մրցույթի հայաստանյան պատվիրակության անդամներին: «Աշխարհի հմտություններ» 43-րդ մրցույթը կկայանա օգոստոսի 11-16-ը` Բրազիլիայի Սան Պաոլո քաղաքում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԳ նախարարությունից, Արմեն Աշոտյանը հետաքրքրվել է մրցույթի մասնակիցներից, թե վերջիններիս ինչպես են նախապատրաստվել մրցույթին և ինչ ակնկալիքներ ունեն: Նախարարը հույս է հայտնել է, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանը կդառնա «Աշխարհի հմտություններ» միջազգային կազմակերպության լիարժեք անդամ, որը, ըստ Արմեն Աշոտյանի, ոլորտի միջազգայնացման առումով կարող է մեծ դեր խաղալ:
Այս համատեսքստում նախարարը կարևորել է ներդրողների, տնտեսվարողների և միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներգրավումը: Հանդիպման մասնակիցների հետ զրույցում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաև միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում վերջին տարիներին արձանագրված հաջողություններին` ընդգծելով, որ պետք է անել հնարավորը` դրանք պահպանելու և զարգացնելու համար: Արմեն Աշոտյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել հանդիպմանը մասնակցող GIZ կազմակերպության WS Armenia ծրագրի համակարգողին` թիմին աջակցելու և տրանսպորտային ծախսերը հոգալու համար:
Մասնակիցներն իրենց հերթին նշել են, որ շատ լավ են նախապատրաստվել մրցույթին և գնում են միմիայն հաղթանակի: Հանդիպման ավարտի Արմեն Աշոտյանը հաջողություն է մաղթել հայկական թիմի անդամներին:
Ներկայումս «Աշխարհի հմտություններին» անդամակցում է 75 երկիր, որոնցից 62-ը մասնակցելու են մրցույթին, իսկ 59-ը` մրցելու: «Աշխարհի հմտություններ» 43-րդ մրցույթին Հայաստանի թիմը կներկայանա մեխատրոնիկա, ՏՏ ցանցային համակարգերի կառավարում և ոսկերչություն մասնագիտություններով:

Armenia to participate in "World Skills" -2015 international contest
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Armen Ashotyan received the members of the Armenian delegation for "World Skills" -2015 international contest on August 3. The 43rd contest of "World Skills" will be held from August 11 to 16 in Belgian San Paulo city.  As “Armenpress” was informed from the Ministry of Education, Armen Ashotyan inquired from the participants of the contest how they prepared for the contest and what expectations they have. The Minister hoped that within the upcoming years Armenia will become a full member of “World Skills" international organization.
In this context the Minister highlighted the involvement of investors, businessmen and international donor organization. Armen Ashotyan thanked the coordinator of the WS Armenia project of GIZ organization for supporting the team and for covering the expenses.
The participants mentioned at their turn that they have prepared very well and expect only victory. At the end of the meeting Armen Ashotyan wished success to the team members.
Currently, 75 countries are member of “World Skills”. Armenia will compete in mechatronics, IT network management systems and jewelry specializations in the 43rd contest of “World Skills”.