Իսրայելում առաջին մետրոյի շինարարությունն սկսվել Է Թել Ավիվից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում առաջին լիարժեք մետրոպոլիտենի շինարարությունն սկսվել Է Թել Ավիվում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 3-ին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է տրանսպորտի նախարարի խորհրդական Զինաիդա Ռոյտմանը:
«Մետրոտրամվայի», ինչպես անվանում են նախագծողները երկրի համար տրանսպորտի սկզբունքորեն նոր տեսակը,   ստորգետնյա-վերգետնյա ճյուղը պետք Է հաջորդ տասնամյակի սկզբին կապի Գուշ Դան ագլոմերացիայի՝ Իսրայելի ամենախտաբնակ մասի հինգ քաղաքները:
24 կիլոմետր երկարությամբ երթուղին բաղկացած կլինի 34 կայարաններից, դրանցից տասը՝ ստորգետնյա: Մետրոյի կառուցումն սկսվել Է նախօրյակին Թել Ավիվի ապագա «Ալենբի» կայարանից, որը կգտնվի 30 մետր խորության վրա:
Մետրոյի նմանվող ստորգետնյա Էլեկտրատրանսպորտ Է գործում Իսրայելի Հայֆա հյուսիսային քաղաքում, սակայն այնտեղ կարճ ճյուղը կատարում Է, ըստ Էության, ֆունիկուլյուրի գործառույթներ: Իսրայելում առաջին տրամվայը վերջերս սկսել Է աշխատել Երուսաղեմում, բայց դրա ամբողջ երթուղին անցնում Է գետնի վրայով:
«60 տարվա խոստումներից հետո® մենք մոտեցանք շատ կարեւոր պահի՝ Թել Ավիվի մետրոտրամվայի շինարարությունն սկսելուն: Վեց տարի հետո Թել Ավիվը եւ Գուշ Դանն, ամբողջությամբ վերցված, կդառնան արդի, տրանսպորտային առումով առաջադեմ աշխարհի բաղկացուցիչ մասը: Մենք ոչ դյուրին ուղի ենք սկսում, բայց դա անհրաժեշտ Է»,- ավելի վաղ ասել Է տրանսպորտի նախարար Իսրայել Կացը:

Строительство первого в Израиле метро началось с Тель-Авива
Строительство первого в Израиле полноценного метрополитена началось в Тель-Авиве. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник РИА Новости советник министра транспорта Зинаида Ройтман.
Подземно-надземная ветка "метротрамвая", как называют проектировщики принципиально новый для страны вид транспорта, должна к началу следующего десятилетия связать пять городов агломерации Гуш-Дан — самой густонаселенной части Израиля.
Маршрут протяженностью 24 километра будет состоять из 34 станций, десять из них — подземные. Прокладка метро началась накануне вечером с будущей тель-авивской станции "Алленби", которая расположится на глубине 30 метров.
Подземный электротранспорт, похожий на метро, действует в северном израильском городе Хайфе, однако там короткая ветка выполняет, по сути, только функции фуникулера. Первый в Израиле трамвай недавно заработал в Иерусалиме, но весь его маршрут проходит над землей.
"После 60 лет обещаний… мы подошли к очень важному моменту — началу строительства тель-авивского метротрамвая. Через шесть лет Тель-Авив и Гуш-Дан, в целом, станут частью современного, продвинутого в транспортном отношении мира. Мы начинаем нелегкий путь, но это необходимо", — сказал ранее министр транспорта Исраэль Кац.