Դեմիրթաշը դատական գործ է հարուցել Էրդողանի և Դավութօղլուի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշը դատական գործ է հարուցել երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Թարաֆ» պարբերականը:
Քրդական կուսակցության առաջնորդը երկրի ղեկավարների դեմ դատական գործ է հարուցել «դատարանի անկախության վրա ազդելու և այն ուղղորդելու» հիմնավորմամբ:Դատական հայցը ներկայացվել է Անկարայի հանրապետական դատախազություն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Դեմիրթաշի դեմ: Հետաքննության շրջանակներում ուսումնասիրվելու են 2014 թվականի հոկտեմբերի 6-8-ի դեպքերը: Դեմիրթաշի դեմ հետաքննությունը կընթանա Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի «Հանրային խաղաղության դեմ իրականացված հանցագործություններ» բաժնի 214/2  կետով, որը ենթադրում է «ժողովրդի մի մասին մյուս մասի դեմ զինել, սադրանքի ենթարկել»: Եթե դատախազությունը որոշում կայացնի այն մասին, որ Դեմիրթաշի գործում կան հանցանքի տարրեր, ապա այն կդիմի Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին՝ քուրդ քաղաքական գործչի անձեռնամխելիությունը հանելու պահանջով: Դատական գործ հարուցելու պարագայում քրդական կուսակցության առաջնորդին սպառնում է միչև 24 տարվա ազատազրկում:

Демирташ возбудил судебное дело против Эрдогана и Давутоглу
Лидер прокурдской  Демократической партии народов СелахаддинДемирташ  возбудил судебное  дело против  президента Турции  РеждепаТайипаЭрдогана  и  премьер-министра  Ахмета Давутоглу. Как передает Арменпресс, об этом сообщает турецкая газета «Тараф».
Демирташ обвиняет их в «давлении на независимость суда и управлении им». Иск предъявлен  в Республиканскую прокуратуру в Анкаре.
Ранее стало известно,  что  Республиканская  прокуратура Диарбекира начала расследование против  Демирташа. В  рамках расследования  будут изучены обстоятельства событий  6-8 октября 2014г
Расследование   против  Демирташа проводится согласно п.214/2 раздела «Преступление против  общественного порядка» УК Турции – «Провоцирование  одной  части населения  против  другой». Если расследование  обнаружит элементы  преступления в деле Демирташа, то она обратится в Великий меджлис с требованием снять с курдского политического деятеля депутатскую неприкосновенность. В случае  возбуждения судебного дела Демирташу  грозит 24 года лишения  свободы