Դեմիրթաշը դատական գործ է հարուցել Էրդողանի և Դավութօղլուի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշը դատական գործ է հարուցել երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Թարաֆ» պարբերականը:
Քրդական կուսակցության առաջնորդը երկրի ղեկավարների դեմ դատական գործ է հարուցել «դատարանի անկախության վրա ազդելու և այն ուղղորդելու» հիմնավորմամբ:Դատական հայցը ներկայացվել է Անկարայի հանրապետական դատախազություն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Դեմիրթաշի դեմ: Հետաքննության շրջանակներում ուսումնասիրվելու են 2014 թվականի հոկտեմբերի 6-8-ի դեպքերը: Դեմիրթաշի դեմ հետաքննությունը կընթանա Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի «Հանրային խաղաղության դեմ իրականացված հանցագործություններ» բաժնի 214/2  կետով, որը ենթադրում է «ժողովրդի մի մասին մյուս մասի դեմ զինել, սադրանքի ենթարկել»: Եթե դատախազությունը որոշում կայացնի այն մասին, որ Դեմիրթաշի գործում կան հանցանքի տարրեր, ապա այն կդիմի Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին՝ քուրդ քաղաքական գործչի անձեռնամխելիությունը հանելու պահանջով: Դատական գործ հարուցելու պարագայում քրդական կուսակցության առաջնորդին սպառնում է միչև 24 տարվա ազատազրկում:

YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. The leader of the pro-Kurdish People’s Democratic Party, Selahattin Demirtaş, filed a lawsuit against the President of Turkey, Recep Tayyip Erdoğan, and Prime Minister Ahmet Davutoğlu. Armenpress informs the abovesaid referring to Turkish “Taraf”. Demirtaş filed the lawsuit against the heads of the state for “guiding and influencing the court's independence.”
It was reported earlier that the leader of the pro-Kurdish People’s Democratic Party, Selahattin Demirtaş, was under investigation by the Diyarbakır Public Prosecution.The events of October 6-8, 2014 will be studied during the investigation. The probe on Demirtaş concerns charges of "inciting a part of the public against another by arming them" as stated in the "Crimes against Public Peace" segment of the Turkish Criminal Code.The prosecutor will also demand Demirtaş's legislative immunity be lifted, if the probe concludes that the crimes stated in the charges were indeed committed. If a criminal case is launched, the prosecutor might demand a prison term of up to 24 years against Demirtaş.