Թուրքիայում ընթացող զարգացումները երկիրը տանում են վաղաժամ խորհրդարանական ընտրությունների. Ռուբեն Սաֆրաստյան
Թուրքիայում ընթացող զարգացումները երկիրը տանում են վաղաժամ խորհրդարանական
ընտրությունների. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի իշխանությունների նախաձեռնած գործողությունները մի կողմից «Իսլամական պետության», իսկ մյուս կողմից երկրում ահաբեկչական համարվող Քրդական աշխատավորական կուսակցության դեմ հանգեցնում են այն մտքին, որ պաշտոնական Անկարայի գործողությունները համաձայնեցված են Միացյալ Նահանգների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մանրամասնելով Թուրքիայի ներքին քաղաքական կյանքում տեղի ունեցող իրադարձությունների դրդապատճառներն ու անդրադառնալով դրանց հավանական ազդեցությանը Հայաստանի վրա:
-Թուրքական Սուրուչ բնակավայրում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո թուրքական իշխանությունները, միանալով ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիային, ակտիվ գործողությունների անցան ընդդեմ «Իսլամական պետության», մինչդեռ հայտնի է, որ նախկինում հենց իրենք էին աջակցում իսլամիստներին` տրամադրելով իրենց երկրի տարածքն իբրև տարանցիկ գոտի ահաբեկիչների համար: Արդյոք պետք է հավատալ ԻՊ-ի դեմ դուրս եկած Թուրքիայի անկեղծությանը:
-Թուրքիան ոչ թե անկեղծություն է ցուցաբերում, այլ առաջին հերթին իր խնդիրներն է լուծում, քանի որ արդեն երկու տարուց ավել է` թուրքական պետությունը փորձում է Սիրիայի վրա հաստատել, այդպես կոչված, անվտանգության գոտի՝ օկուպացնելով Սիրիայի տարածքի սահմանամերձ շրջանները: ԱՄՆ-ն դեմ էր Թուրքիայի այս ցանկությանը, սակայն մի քանի շաբաթ առաջ տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում, երբ Թուրքիա էր ժամանել ամերիկյան բարձրաստիճան ներկայացուցիչների պատվիրակություն, Միացյալ Նահանգներն ի վերջո Թուրքիային տվեց այդ թույլատվությունը և միայն դրանից հետո թուրքական կողմը համաձայնեց ԱՄՆ-ին տրամադրել իր ռազմակայաններից մեկը՝ «Իսլամական պետության» զինուժին հարվածներ հասցնելու նպատակով, և այդպիսով նաև սկսեց մասնակցել «Իսլամական պետության» դեմ ռազմական գործողություններին
-ԻՊ-ի դեմ պայքարի մեկնարկի հենց առաջին իսկ օրվանից թուրքերը սկսեցին ռմբակոծել նաև քրդերի դիրքերը` պաշտոնապես, փաստորեն, վերջ տալով թուրք-քրդական հաշտեցման գործընթացին: Ո՞րն է թուրքական քաղաքական էլիտայի նման գործողությունների պատճառը:
-Մենք տեսնում ենք, որ Թուրքիան հարվածներ է հասցնում նաև քրդերին, ինչը վկայում է, որ թուրքական կողմն այս հարցում ստացել է ԱՄՆ-ի թույլտվությունը` հաշվի առնելով նաև այն, որ ԱՄՆ-ի ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում առկա է նաև Քրդական բանվորական կուսակցությունը (PKK): Թուրքիան այժմ հիմնականում հարվածներ է հասցնում կամ այդ կուսակցության ռազմակայաններին, կամ էլ այդ կուսակցության հետ կապված կազմակերպությունների դիրքերին, որոնք գործում են Սիրիայում:
-Թուրքիայում առկա անկայուն իրավիճակը և դեռևս չկազմավորված կառավարությունը մոտ ապագայում ի՞նչ հետևանքներ կունենան երկրի համար:
-Գործը գնում է դեպի վաղաժամ խորհրդարանական ընտրություններ: Քանի որ մինչև օգոստոսի 23-ը հնարավոր չի լինի կազմել կառավարություն, այդ պատճառով վաղաժամ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան նոյեմբերին: Այս հանգամանքն իր դրոշմը թողնում է Թուրքիայի քաղաքականության վրա, մասնավորապես քրդական հարցի վրա: Խնդիրն այն է, որ 2013թ. թուրքական կառավարությունը Քրդական բանվորական կուսակցության հետ համաձայնության եկավ, որ քրդական հարցը պետք է խաղաղ ճանապարհով զարգանա: Դրա արդյունքում ստեղծվեց հայտնի Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը, որը կարողացավ օգտվել այդ իրավիճակից և մտնել խորհրդարան: Կարծում եմ, որ սա Թուրքիայի իշխանությունների համար անսպասելի էր, քանի որ նրանք կարծում էին, որ այդ կուսակցությունը չի կարողայա մտնել խորհրդարան: Այդ իսկ պատճառով իշխանությունները մինչև նոր խորհրդարանական ընտրություններ կաշխատեն հնարավորինս թուլացնել քրդական կուսակցության դիրքերը: Իսկ քանի որ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը կապեր ունի Քրդական բանվորական կուսակցության հետ, հետևաբար հարվածներ հասցնելով վերջինիս` նրանք փորձում են թուլացնել նաև քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության դիրքերը: Նաև վերջերս քննարկվում էր այն հարցը, որ Թուրքիայի կառավարությունը պատրվակներ կփնտրի արգելելու խորհրդարան մտած Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության գործունեությունը: Այսինքն, Թուրքիայի ներքին քաղաքական իրավիճակն իր դրոշմն է թողնում  նաև քրդական հարցում երկրի քաղաքականության վրա:
-Հարևան երկրում ընթացքող նման զարգացումներն ի՞նչ հետևանք կարող են ունենալ Հայաստանի համար:
- Թուրքիայում տեղի ունեցող գործընթացները մեզ վրա ազդեցություն չեն կարող ունենալ, քանի որ դրանք ընթանքում են երկրի հակառակ կողմում, ինչը վկայում է, որ Թուրքիայի ուշադրությունը սևեռված է իր հարավային սահմանների և Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամի վրա: Սա ենթադրում է, որ Թուրքիան մեր տարածաշրջանում մոտակա ժամանակներս դիվանագիտական ակտիվություն չի ցուցաբերի:

Developments in Turkey lead country to early parliamentary elections: turkologist
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS: The actions, initiated by the Turkish authorities, against the Islamic State from one hand and the Kurdistan Workers' Party from the other hand, lead to the conclusion that the actions of the official Ankara are agreed with the United States. The Director of the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, turkologist Ruben Safrastyan told Armenpress about it, telling about the reasons of the events taking place in the domestic political life of Turkey and touching upon their possible impact on Armenia.
- After the terrorist act in the city of Suruç in Turkey, the Turkish authorities, joining the coalition, headed by the United States of America, took up active actions against the Islamic State, meanwhile it is known that formerly they supported the Islamists, providing them with the territory of the country as a transit zone for terrorists. Can we believe the Turkey’s sincerity, which is now against the Islamic State?
- Turkey does not show any sincerity but solves its problems in the first place, as it has been for two years that the Turkish state tries to establish a so-called security zone upon Syria, occupying the border territories of Syria. The United States of America was against this wish of Turkey, but during the negotiations, held several weeks ago, when a high-ranking US delegation arrived in Turkey, the United States finally gave Turkey this permission and only after that Turkey agreed to give the United States one of its military stations to strike on the Islamic State armed forces. And thus, it began taking part in the military actions against the Islamic State.
- What consequences will the current unstable situation in Turkey and the yet unformed government have on the country?
- The situation leads to untimely parliamentary elections. As by August 23 it would not be possible to form the government, that is the reason why the early parliamentary elections will be held in November. This fact leaves its mark on Turkey’s politics, especially the Kurdish issue. The thing is that in 2013 the Turkish government reached an agreement with the Kurdistan Workers' Party that the Kurdish issue should be developed in a peaceful way. In the result the famous Peoples Democratic Party was established, which managed to use the situation and enter the parliament. I think it was an unexpected step for the Turkish authorities, as they thought that the party would not be able to get into the parliament. That is why by the new parliamentary elections, the authorities will try to possibly weaken the positions of the Kurdish party.
- What impact could have these developments in the neighboring country on Armenia?
- The processes taking place in Turkey cannot have any impact on us, as they are taking place in the opposite part of the country, which proves that Turkey’s attention is centralized on its southern borders and the Middle East crisis. This means that in the nearest future Turkey will show no diplomatic activity in our region.