Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է վրաց-ռուսական սահմանին գտնվող Դարիալի սահմանային անցակետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիի հետ հուլիսի 27-ին այցելել է վրաց-ռուսական սահմանին տեղակայված Դարիալի (Կազբեկի) սահմանանային անցակետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները տեղում ծանոթացել են սահմանային անցակետի աշխատանքներին, զրուցել աշխատակիցների հետ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, մասնավորապես, հետաքրքրել է, թե ինչ խնդիրներ են ունենում Վրաստանի տարածքով Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող մեքենաները, որքան ժամանակ է անհրաժեշտ փաստաթղթերը զննելու ու համապատասխան ընթացակարգերն անցնելու համար: Վարչապետ Աբրահամյանը զրուցել է նաև անցակետով Ռուսաստանի Դաշնություն մեկնող Հայաստանի քաղաքացիների հետ:
Շրջայցից հետո երկու երկրների վարչապետներն ամփոփել են այցի արդյունքները: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, վրաց-ռուսական սահմանի Դարիալի անցակետի աշխատանքը կերկարացվի ևս 3,5 ժամով, այսինքն՝ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում 6.5 ժամով, և նոր պայմանավորվածության համաձայն կգործի 05.30-24.00-ն: Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ ևս, երկու վարչապետների քննարկման արդյունքում աշխատանքային գրաֆիկը 3 ժամով ավելացել էր (06.00-18.00-ի փոխարեն սահմանվել էր 06.00-21.00):
Կողմերը քննարկել են վրացական անցակետում հայկական բեռնատարների խցանումները նվազագույնի հասցնելու, ինչպես նաև Հայաստանից վրացական անցակետով կազմակերպվող արտահանումների գործընթացը դյուրացնելու հետ կապված մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-վրացական սահմանին կառուցվելիք «Բարեկամության» կամրջի շինարարության հարցին: Կողմերը պայմանավորվել են արագ ժամկետներում սկսել կառուցման գործընթացը:
Երկու երկրների վարչապետների քննարկման օրակարգում են եղել նաև Վրաստանը Ռուաստանին կապող մայրուղու այն հատվածների հարցերը, որտեղ մշտապես սողանքների, քարաթափման վտանգ կա:  Վրացական կողմը տեղեկացրել է, որ նախատեսում է քայլեր ձեռնարկել ճանապարհահատվածն առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով, մասնավորապես, նախատեսվում է իրականացնել ճանապարհի լայնացման, ինչպես նաև լուսավորման հետ կապված աշխատանքներ:

YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. The Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan visited the Darial (Kazbek) checkpoint between Georgia and Russia together with the Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili in the framework of his working visit to Georgia on July 27.  As “Armenpress” was informed from the Information and Public Relations Department of the Staff of the Government of the Republic of Armenia, the heads of the Governments of the both countries got acquainted to the works of the checkpoint and talked to the workers. PM Hovik Abrahamyan was particularly interested in the problems the Armenian cars encounter with while travelling from Armenia to Russia and how much time it takes to check the documents and pass the relevant procedures. PM Abrahamyan also talked to the citizens of Armenia travelling to Russia via the checkpoint.
After the tour the Prime Ministers summed the results of the visit. According to the agreement reached between the PMs, the operation of the Darial checkpoint between Georgia and Russia will be extended by another 3.5 hours, making overall 6.5 hours for the last month, and according to the new agreement it will operate from 5:30 am to 12 pm. The working schedule of the checkpoint had been extended by 3 hours nearly a month ago as a result of the discussion between the two PMs.
The sides discussed a number of issues connected with minimizing traffic jams of Armenian trucks at the Georgian checkpoint, as well as easing the procedure of exportation from Armenia via the Georgian checkpoint. The sides also referred to the issues of the construction of the bridge “Friendship” on the Armenian-Georgian border. The sides agreed to start the construction in a short time.