Իրավաբանը վստահ է, որ սահմանադրական բարեփոխումները դրական արդյունք կտան անձի կարգավիճակի տեսնակյունից
Իրավաբանը վստահ է, որ սահմանադրական բարեփոխումները դրական արդյունք կտան անձի
կարգավիճակի տեսնակյունից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը Հայաստանում տեսանելի է: Նման տեսակետ հայտնեց իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԵՊՀ պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի վարիչ Արթուր Վաղարշյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ` համոզմունք հայտնելով, որ սահմանադրական բարեփոխումները կտան դրական արդյունքներ մարդու կարգավիճակի տեսանկյունից: Նմանատիպ դրական փոփոխություն բերեց նաև 2005 թվականին բարեփոխված Սահմանադրությունը, որով քաղաքացիներին իրավունք տրվեց դիմել Սահմանադրական դատարան: «1995-2005 թվականի Սահմանադրությունում ամրագրված չէր, որ քաղաքացին կարող էր դիմել Սահմանադրական դատարան, 2005-ին այդ իրավունքը տրվեց մարդկանց, ինչը բերեց դրական փոփոխություններ, մարդիկ հասան իրենց իրավունքների պաշտպանությանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`ավելացրեց բանախոսը:
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրության նախնական նախագծում առկա դրույթներին ու հատկապես կառավարման մոդելին, Վաղարշյանը նշեց. «Նախագահական պետությունում առաջանում է միանձնյա իշխանության վտանգ, և այստեղ շտկումներ են անհրաժեշտ: Սահմանադրական լուծումները փորձում են իրականացնել այդ շտկումները: Ինչու եք մտածում, որ անպայման հայ ժողովորդին բնորոշ է նախագահական մոդելն ուժեղ նախագահով, հատկապես, որ Առաջին Հանրապետության պրակտիկայում ունեցել ենք խորհրդարանական կառավարման մոդել: Մենք կարող ենք ավելի ուժեղացնել ժողովրդավարության հենասյուները, մենք, ձևը փոխելուց բացի, պետք է շեշտադրենք բովանդակությունը: Նույն նախագահական իշխանության պայմաններում նախագահը կարող է նորմալ չգործել, խորհրդանականի դեպքում խորհրդարանը կարող է նորմալ չգործել»:
Անդրադառնալով «կայուն մեծամասնության» սկզբունքին` Արթուր Վաղարշյանը փաստեց, որ խորհրդարանական կառավարման ձևի պարագայում, որում չկա կայուն մեծամասնություն, շատ վտանգավոր իրավիճակ կարող է առաջանալ: «Դա է վկայում նաև Առաջին Հանրապետության փորձը: Եթե կայուն մեծամասնություն չլինի, պետությունը դանդաղաշարժ է դառնում, քանի որ արտակարգ իրավիճակներում չի կարողանում արագ լուծումներ տալ: Պետք չէ միանշանակ քննադատել կայուն մեծամասնության սկզբունքը, այլ անրաժեշտ է մտածել ու լուծումներ գտնել: Այս քննարկումների ժամանակ, կարծում եմ, կկարողանան լավ լուծումներ գտնել»,-հավելեց նա: Վաղարշյանը նկատեց նաև, որ այդ սկզբունքը քննադատողներն այն մարդիկ են, ովքեր 90-ականներին ընդունել են օրենքներ, որոնք գերակա ուժ ունեին Սահմանադրության նկատմամբ:

Constitutional reforms to have positive outcome from perspective of individual’s status: Lawyer
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. There is a need for Constitutional reforms  in Armenia. Doctor of Law, Professor, Chair of departments of Theory of State and Law and Chair of History at the YSU Arthur Vagharshyan expressed such a viewpoint during an interview with journalists, assuring that Constitutional reforms will have positive outcomes from the perspective of an individual’s status. The amended Constitution of 2005 had similar positive outcomes, according to which citizens were granted with the right to apply to the Constitutional court.
Concerning to the provisions and particularly to the system of the government of the draft Constitution, Vagharshyan mentioned, “There is a threat of monocratic rule and adjustments are needed here. Constitutional reforms are aimed to implement those adjustments. Why do you think that the presidential system with a strong president is a distinctive feature for the Armenian nation? Especially, when we had the practice of a parliamentary system during the First Republic”.
Referring to the principle of “stable majority”, Arthur Vagharshyan clarified that very dangerous situations can come forward in a parliamentary system without the principle of “stable majority”. “The experience of the First Republic is the evidence. If there is no “stable majority” a country becomes slow as it is unable to give rapid solutions during emergency situations. There is no need to criticize the principle of “stable majority” by all means, it is necessary to think and find solutions. I think it will be possible to find perfect solutions during these discussions”, Vaghasrshyan added. Vagharshyan noted that people who criticize that principle are those people he adopted laws that were superior to the Constitution during 90s.
On July 15 the o Specialized Commission for Constitutional Reforms published the first 7 chapters of the draft Constitution for public debates. It is suggested by the draft version of the 1-7 chapters of the Constitution that the National Assembly should be formed from at least 101 MPs, the National Assembly should be elected by proportional representation which must guarantee the formation of stable parliamentary majority. As reports “Armenpress”, according to the draft version, if a stable majority is not formed, the second stage of elections is held in which participate the top two parties or party alliances.
At the same time it is defined that the parties or alliances participating in the NA elections have to introduce their candidate for the Prime Minister and fundamentals of the Government Program. NA will be elected for a 5-year term. The 5th article of the draft, which is about the President and his credentials, foresees that the President must be elected for a 7-year term. The same individual can be elected as a president only once in contrast to the current Constitution where the limitation refers to holding the office twice in row. At the same time it is foreseen that the president cannot be a member of any party during his presidency.