Ենթակառուցվածքների ստեղծման աշխատանքները Նոր Խարբերդ թաղամասում կլինեն շարունակական
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շենգավիթ վարչական շրջանի Նոր Խարբերդ թաղամասում իրականացվող  կենսական անհրաժեշտության նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման, եղածի վերականգնման ու բարեկարգման բազմաբնույթ, լայնածավալ աշխատանքների ընթացքին հետևելու նպատակով Տարոն Մարգարյանն այցելել է թաղամաս: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դեռևս 1969 թվականին հիմնված թաղամասը, որն այսօր ունի շուրջ 8000 բնակչություն, ի սկզբանե չի ունեցել գազամատակարարման, խմելու  ջրի և ջրահեռացման (կոյուղատար), էլեկտրամատակարարման, ոռոգման ջրի, արտաքին լուսավորության ձևավորված և կայուն գործող համակարգ, չեն իրականացվել ճանապարհաշինական աշխատանքներ։
Քաղաքապետին ներկայացնելով Նոր Խարբերդում իրականացվող համալիր ծրագրի ընթացքը` պատասխանատուները զեկուցել են, որ 2013-2015թթ. կառուցվել է 3.2 կմ երկարությամբ գազատար, որով առաջին անգամ ապահովվել է գազի մուտքը թաղամաս։ Էլեկտրամատակարարումն ապահովելու նպատակով էլ տեղադրվել է 95 նոր հենասյուն, կառուցվել է ենթակայան, թարմացվել և հզորացվել է 8 կմ հաղորդալար։ Անցած ժամանակահատվածում զգալի աշխատանքներ են տարվել նաև թաղամասի ջրամատակարարման ապահովման ուղղությամբ: Ըստ այդմ, կառուցվել է 2.2 կմ խմելու նոր ջրագիծ, բարելավվել է ջրի որակը և ջրամատակարարման տևողությունը։ Ոռոգման խնդիրը լուծելու նպատակով էլ կառուցվել է 2.3 կմ նոր ջրագիծ, տեղադրվել են նոր պոմպեր։ Ներկայացնելով աշխատանքների ընթացքը` զեկուցվել է նաև, որ քառամյա ծրագրի շրջանակում լուծվել է թաղամասի 8 փողոցների ասֆալտապատման և բարեկարգման, ինչպես նաև 6 փողոցների արտաքին լուսավորության խնդիրը: Կարևորելով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում ծրագրերի իրականացումը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել աշխատանքները՝ թաղամասի բնակիչներին խոստացած բոլոր ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:
«Քաղաքապետարանը գործընկեր կառույցներ՝ «Գազպրոմ Արմենիա», «Երևան Ջուր» և ՀԷՑ ընկերությունների հետ համատեղ վերջին տարիներին զգալի աշխատանքներ իրականացրեց Նոր Խարբերդ թաղամասում՝ լուծելով տասնամյակներ շարունակ կուտակված բազմաթիվ խնդիրներ: Այս ծրագրերի կյանքի կոչումն իսկապես սպասված էր թաղամասի բնակիչների համար, և մենք արադարացնելով նրանց սպասելիքները` կարողացանք ապահովել բնակության համար առաջանային անհրաժեշտության ենթակառուցվածքները: Խնդիրները Նոր Խարբերդում շատ են, քանի որ այն եղել է ամառանոցային թաղամաս, սակայն գույքագրելով այդ խնդիրները` փորձելու ենք հետզհետե լուծումներ տալ դրանց: Վստահեցնում եմ, որ այս ծրագրերը շարունակվելու են այնքան ժամանակ, մինչև մայրաքաղաքի ծայրամասային համարվող այս թաղամասը ևս լիարժեք հարմարավետ դառնա բնակիչների համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Նա զրուցել է նաև բնակիչների հետ, լսել առաջադրվող խնդիրները: Շնորհակալություն հայտնելով կատարած լայնածավալ աշխատանքների համար` բնակիչները նկատել են, որ իրենց տրված խոստումներն այսօր արդեն իրականացված աշխատանք է, որին սպասել են տասնամյակներ շարունակ:
Քաղաքապետի այցի շրջանակում հանդիսավորությամբ տրվել է նաև Նոր Խարբերդ թաղամասի գազամատակարարման մեկնարկը: Խորհրդանշական ջահը վառել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Արարատ Գևորգյանը:
Մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման համատեքստում, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի խոստման համաձայն, 2013 թվականից Շենգավիթ վարչական շրջանի Նոր Խարբերդ թաղամասում մեկնարկեցին կենսական անհրաժեշտության նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման, եղածի վերականգնման ու բարեկարգման բազմաբնույթ, լայնածավալ աշխատանքներ։

Работы по созданию новых инфраструктур в квартале Нор Харберд будут носить продолжительный характер
В контексте пропорционального развития столицы, согласно данному мэром Тароном Маргаряном обещанию, с 2013 года в квартале Нор Харберд административного района Шенгавит также начались работы по созданию новых, восстановлению старых инфраструктур. С целью ознакомления на месте с ходом реализованных и проводимых работ, мэр Тарон Маргарян посетил квартал Нор Харберд. Стоит отметить, что основанный в 1969 квартал, который сегодня имеет около 8000 жителей, изначально не имел системы газоснабжения, питьевой воды и сточных труб, электроснабжения, орошения, освещения, не были осуществлены работы дорожного строительства.
Как сообщили Арменпресс в Управление информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, pредставив мэру подробности комплексной программы, ответственные лица доложили, что в административном районе Нубарашен с 2013-2015гг был построен газопровод длинною 3,2км.
За прошедший период времени были проведены также работы по обеспечению водоснабжения квартала. Был построен новый водопровод в 2,2 км. С целью обеспечения электроснабжения квартала было установлено 95 опорных столбов, построена подстанция. В рамках рабочего визита мэру было доложено, что был также решен вопрос асфальтирования 8-и дорог квартала, а также вопрос освещения 6 улиц.
Подчеркнув важность реализации программ в разных сферах городского хозяйства, мэр Тарон Маргарян поручил ответственным лицам последовательно продолжать работы для реализации всех программ, обещанных жителям квартала.
«Мэрия совместно с компаниями-партнерами «Газпром Армения», «Ереван Джур» и «ЭСА» за последние годы реализовала значительные работы в квартале Нор Харберд, тем самым решив многочисленные проблемы, скопившиеся за десятилетия. Эта программа также была долгожданной для жителей, и мы, оправдывая их ожидания, смогли обеспечить для жителей инфраструктуры первой необходимости.
Проблем в Нор Харберде много, поскольку квартал был дачным районом, но мы инвентаризировали проблемы и постараемся постепенно решать эти проблемы. Заверяю вас, что эти программы будут продолжены до тех пор, пока этот отдаленный район столицы станет благоустроенным и уютным для жителей»,- подчеркнул мэр.
Мэр также побеседовал с жителями, выслушал их проблемы. Поблагодарив за проделанную работу, жители отметили, что данные им обещания сегодня стали реальными проектами, реализации которых они ждали десятилетия.
В рамках визита мэра был дан торжественный старт газоснабжению квартала Нор Харберд. Символический факел зажгли мэр Еревана Тарон Маргарян и заместитель генерального директора ЗАО «Газпром Армения» Арарат Геворгян.