Երկրորդ կինն Է եպիսկոպոոս ձեռնադրվել Մեծ Բրիտանիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յորքի աբբայությունում հուլիսի 3-ին կայացել Է Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ կնոջ երկրորդ ձեռնադրումը եպիսկոպոս. Դարեմի համալսարանի շրջանավատ Էլիսոն Ուայթը դարձել Է Հալլի եպիսկոպոս, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ուշագրավ Է, որ Ուայթն ամուսնացած Է եպիսկոպոս Ֆրենկ Ուայթի հետ, այնպես որ նրանք կդառնան Մեծ Բրիտանիայում եպիսկոպոսների առաջին ամուսնական զույգը:
Ուայթին եպիսկոպոս Է ձեռնադրել Յորքի արքեպիսկոպոս Ջոն Սենտամուն, որն այս տարվա հունվարի 26-ին եպիսկոպոսի ասիճան Է շնորհել առաջին կնոջը՝ այժմ Սթոքփորթի եպիսկոպոս Լիբի Լեյնին՝ Օքսֆորդի համալսարանի շրջանավարտին եւ երկու երեխաների մորը:
Անգլիայի եկեղեցին կանանց եպիսկոպոսության մասին օրենքն ընդունել Է անցյալ տարվա նոյեմբերի 17-ին, երբ գլխավոր սինոդը կատարեց ամփոփիչ՝ արդեն զուտ ձեւական քվեարկությունը Church House-ում՝ Լոնդոնի Վեսթմինսթերի շրջանում Անգլիայի եկեղեցու գլխավոր վարչությունում:
Կանայք սկսել են քահանա ձեռնադրվել տակավին 1994 թվականին, բայց մինչ այժմ նրանք չԷին կարողանում բարձրագույն եկեղեցական պաշտոններ զբաղեցնել: Այժմ իրենց հերթին են սպասում ապագա եպիսկոպոս մի քանի կանայք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Вторая женщина рукоположена в епископы в Британии
Второе в истории Великобритании посвящение женщины в епископы состоялось в пятницу в Йоркском аббатстве: выпускница Даремского университета Элисон Уайт стала епископом Халла.
Примечательно, что Уайт замужем за епископом Фрэнком Уайтом, так что они станут первой в Великобритании супружеской парой епископов.
В епископы Уайт посвятил архиепископ Йоркский Джон Сентаму, который 26 января этого года посвятил в сан епископа первую женщину — ныне епископа Стокпортского Либби Лейн, выпускницу Оксфорда и мать двоих детей.
Церковь Англии официально приняла закон о женском епископате 17 ноября прошлого года, когда генеральный синод провел итоговое, уже чисто формальное, голосование в Church House, главном управлении Церкви Англии в лондонском районе Вестминстер.
Женщины начали рукополагаться в сан священника еще в 1994 году, но высшие церковные посты они занимать до сих пор не могли. Сейчас своей очереди ждут уже несколько женщин — будущих епископов.