Մոսկվայի դատարանը երկարացրեց Լեւոն Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը հուլիսի 3-ին երկարացրել Է «Բաշնեւֆտ»-ի գործի ֆիգուրանտ Լեւոն Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է նրա փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
Հայրապետյանը մեղադրվում Է 2009 թվականի ապրիլին ՈՒրալ Ռախիմովի կողմից «Բաշնեֆտ»-ը «Սիստեմա» ընկերության կառույցներին վաճառելուն մասնակից լինելու մեջ: Հայրապետյանի նկատմամբ հարուցվել Է եւս մեկ քրեական գործ: Նա մեղադրվում Է Բաշկիրիայից՝ ցմահ դատապարտված նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստեւից 700 հազար դոլար հափշտակելու մեջ: Այդ գործով հետաքննությունն արդեն ավարտված Է:
«Դատարանը որոշեց բավարարել հետաքննության միջնորդությունը եւ խափանման միջոցը տնային կալանքի ձեւով երկարացնել մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը»,-հայտարարել Է դատավոր Պավել Միլեխինը:
Քննիչը նիստի ընթացքում խնդրել Է երկարացնել տնային կալանքի ժամկետը: «Անհրաժեշտ Է գործի նյութերին ծանոթանալու համար ժամանակ տրամադրել մեղադրյալին ու նրա փաստաբաններին: Նաեւ գործին կցվել են լրացուցիչ նյութեր, որոնց հետ նույնպես անհրաժեշտ Է ծանոթանալ»,-ասել Է նա:
Պաշտպանության կողմը դեմ Է հանես եկել միջնորդությունը բավարարելուն եւ խնդրել Է Հայրապետյանին ազատ արձակել գրավի դիմաց: «Մենք ամբողջ ծավալով ծանոթացել ենք գործի նյութերին, քննչական գործողություններն ավարտված են, այդ կապակցությամբ խափանման միջոցը երկարացնելու հիմքեր չկան»,-ասել Է փաստաբանը: Նաեւ նշվել Է, որ Հայրապետյանը չունի Հայաստանի ու Ռուսաստանի անձնագրեր, ուստի չի կարող թաքնվել:
Հետաքննության տվյալներով՝ Հայրապետյանն ունի երկքաղաքացիություն եւ անշարժ գույք՝ արտասահմանում, մասնավորապես վերջին ժամանակներս նա ապրում Էր Մոնակոյում: Հենց այս փաստով Էր հետաքննությունը հիմնավորում նրան մեկուսարանում պահելու անհրաժեշտությունը: Հոկտեմբերի սկզբին գործարարին փոխադրել են տնային կալանքի տակ: Հայրապետյանի փաստաբանն ավելի վաղ հայտարարել Էր, որ իր պաշտպանյալի առողջությունը կտրուկ վատացել Է, եւ խնդրել Էր ազատ արձակել նրան:

Мосгорсуд продлил домашний арест фигуранта дела "Башнефти" Айрапетяна
Мосгорсуд в пятницу продлил срок домашнего ареста фигуранту дела "Башнефти" Левону Айрапетяну. Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости его адвокат Рубен Маркарьян.
Айрапетяна обвиняют в причастности к продаже в апреле 2009 года Уралом Рахимовым "Башнефти", которую тот возглавлял три года, структурам АФК "Система". В результате масштабного арбитражного процесса "Башнефть" возвращена государству.
В отношении Айрапетяна возбуждено еще одно уголовное дело. Он обвиняется в хищении 700 тысяч долларов у пожизненно осужденного бывшего сенатора от Башкирии Игоря Изместьева. Следствие по этому делу уже завершено.
"Суд постановил удовлетворить ходатайство следствия и продлить меру пресечения в виде домашнего ареста до 15 сентября" — огласил судья Павел Милехин.
Следователь в ходе заседания просил продлить срок домашнего ареста. "Необходимо предоставить время для ознакомления с материалами дела самому обвиняемому и его адвокатам. Также были приобщены дополнительные материалы, с которыми тоже необходимо ознакомиться", — сказал он.
Прокурор также отметила низкую интенсивность защитников по ознакомлению с материалами дела, которые не составляют большого объема. "Еще Айрапетян имеет двойное гражданство и может скрыться, находясь под иной мерой пресечения", — добавила она.
Сторона защиты выступила против удовлетворения ходатайства и просила отпустить Айрапетяна под залог. "Мы в полном объеме ознакомились с материалами дела, следственные действия завершены, в связи с этим оснований для продления меры пресечения нет", — сказала адвокат.
Также адвокаты отметили, что у их подзащитного отсутствуют паспорта Армении и России, и скрыться он не может.
По данным следствия, Айрапетян имеет двойное гражданство и недвижимость за рубежом, в частности, в последнее время он жил в Монако. Этим фактом следствие и обосновывало необходимость его заключения в СИЗО. В начале октября предпринимателя перевели под домашний арест. Адвокат Айрапетяна ранее заявлял, что здоровье его подзащитного сильно ухудшилось, и просил освободить его.