«Հաղթանակի գեներալները». Գևորգ Տեր-Գասպարյան
«Հաղթանակի գեներալները» հատուկ նախագիծ-շարքի շրջանակում «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԽՍՀՄ գեներալ-լեյտենանտ Գևորգ Անդրեյի Տեր-Գասպարյանին:
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ նշանավոր ռազմական գործիչ Գևորգ Տեր-Գասպարյանը ծնվել է 1903 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Նախիջևանում: Նախիջևանի դպրոցներից մեկն ավարտելուց հետո նա 17 տարեկանում համալրում է Կարմիր բանակի շարքերը:
Ուսումը և զինվորական կարիերան
Երևանի Ալ. Մյասնիկյանի անվան զինվորական դպրոցն ավարտելուց հետո նա ծառայության է անցնում Հայկական լեռնահրաձգային դիվիզիայում, որտեղ (մինչև 1935 թվականը) Գևորգը հաջորդաբար զբաղեցրել է դասակի, վաշտի հրամանատարի և դիվիզիայի շտաբի պետի օգնականի պաշտոնները: ԽՍՀՄ զինված ուժերի Մ.Ֆրունզեի անվան ռազմական ակադեմիան գերազանցությամբ ավարտելուց հետո (1938 թ.) Տեր-Գասպարյանը նշանակվում է Ռուսաստանի Հեռավորարևելյան դիվիզիաներից մեկի հրամանատար։ Ըստ Տիգրան Հայազն, Գարեգին Ղազարյան, «1000 հայազգիգեներալներ, ծովակալներ» (Ե., 2009) գրքի:
Հայրենական մեծ պատերազմի սկզբում փոխգնդապետ Գևորգ Տեր-Գասպարյանը՝ իբրև Կ. Վորոշիլովի անվան Կուրսկի 55-րդ հրաձգային դիվիզիայի շտաբի ղեկավար, մասնակցել է Բելառուսում Սլուցկի ուղղությամբ ընթացող մարտերին: Երբ մարտերից մեկի ժամանակ զոհվում է դիվիզիայի հրամանատար Դ. Իվանյուկը, Տեր-Գասպարյանն իր ձեռքն է վերցնում դիվիզիայի ղեկավարումը:
Հարավարևմտյան ռազմաճակատի 227-րդ հրաձգային դիվիզիայի հրամանատարության օրոք նա մասնակցել է Ուկրաինայի պաշտպանությանը։ 1942 թվականի ամռանը Տեր-Գասպարյանին շնորհվում է գեներալ-մայորի կոչում, որից հետո նա նշանակվում է Ստալինգրադում շրջանում գործող 60-րդ բանակի շտաբի պետ:
1943 թվականի աշնանը որպես Վորոնեժի ճակատի բանակներից մեկի շտաբի պետ գետանցել է Դեսնան, Դնեպր գետերը և մասնակցել Կիևի ազատագրմանը` հասնելով մինչև Լեհաստան։
Գեներալ-մայոր Գևորգ Տեր-Գասպարյանը 1945 թվականի հուլիսին նշանակվել է Կիևի զինվորական շրջանի շտաբի պետ և զորքերի հրամանատարի առաջին տեղակալ: Այնուհետև 1949 թվականի մայիսին գեներալ-լեյտենանտի կոչումը ստանալուց հետո նա սովորել է ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի Կ․ Վորոշիլովի անվան ակադեմիայում։
Գևորգ Տեր-Գասպարյանը, երկարատև ծանր հիվանդությունից հետո իր մահկանացուն կնքում է 1949 թվականի օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում և թաղվում տեղի Նովոդևիչյան գերեզմանատանը:Կլիմենտ Հարությունյան, «Հայ ժողովրդի ներդրումը Հայրենական պատերազմի հաղթանակում 1941-1945թթ.» (Ե., 2010) գրքի:
Նա պարգևատրվել է Լենինի, Կարմիր դրոշի երկու, Կարմիր աստղի երկու, Սուվորովի առաջին և երկրորդ աստիճանի, Բոգդան Խմելնիցկու երկրորդ  աստիճանի շքանշաններով և Ստալինգրադի պաշտպանության ու Հայրենական մեծ պատերազմում Գերմանիայի նկատմամբ հաղթանակի մեդալներով:

«Генералы победы»: Геворг Тер-Гаспарян
В рамках спецпроекта  «Генералы победы» «Арменпресс» представляет  советского генерал-лейтенанта Геворга Андреевича Тер-Гаспаряна.
Геворг Андреевич Тер-Гаспарян   Родился 10 октября 1903 года в городе Нахичевани в семье служащего. Окончил городскую школу и в 1920 году в семнадцатилетнем возрасте вступил в ряды Красной Армии.
Учеба и военная карьера
Окончил Ереванское военное училище им. Ал. Мясникяна и поступил на службу в Армянскую горнострелковую дивизию, где служил до 1935 года и дослужился до ответственных должностей.
В 1938 году Тер-Гаспарян с отличием окончил Академию им. Фрунзе в Москве и был направлен на службу наДальний Восток в качестве начальника штаба одной из дивизий
Тигран Айазн, Гарегин Казарян, «1000 генералов-армян, адмиралов» (Е., 2009)
55-я Курская стрелковая дивизия им. К. Е. Ворошилова, начальником штаба которой был подполковник Тер-Гаспарян, участвовала в войне с первых дней. Первый бой она приняла на Слуцком направлении в Беларуси 24 июня 1941 года. После того как 25 июня погиб командир дивизии полковник Д. И. Иванюк, в командование дивизией вступил начальник штаба дивизии Тер-Гаспарян (официально назначен командиром дивизии 14 июля1941 года). 22 июля 1941 года награждён орденом Красного Знамени.
55-я стрелковая дивизия действовала в составе 4-й и 13-й армий Западного, затем Центрального, Брянского иЮго-Западного фронтов, оказалась в Киевском «котле» и была разгромлена.
2 октября 1941 года полковник Тер-Гаспарян был назначен командиром 227-й стрелковой дивизии.
В 1942 году дивизия Тер-Гаспаряна участвовала в Харьковской операции. За успешные действия в боях летом 1942 года Тер-Гаспаряну было присвоено звание генерал-майора и он был назначен на должность начальника штаба 60-й армии, действующей в районе Сталинграда.
В январе 1943 года Тер-Гаспарян назначается начальником штаба одной из армий Воронежского фронта, участвует в уничтожении крупной немецкой группировки, в форсировании реки Десны, за что получает орден Суворова 2-й степени. 17 октября за форсирование Днепра выше Киева он получает орден Суворова 1-й степени. К окончанию войны армия прошла путь до Нижней Силезии, форсировав Вислу, Западный Буг, Одер.
Послевоенный период
В 1945 году, после окончания войны генерал-майор Тер-Гаспарян был назначен начальником штаба, первым заместителем командующего войсками Киевского военного округа. Постановлением Совета Министров СССР № 1880 от 11 мая 1949 года ему было присвоено воинское званиегенерал-лейтенанта. Трижды избирался депутатом Верховного Совета Украины.
31 августа 1949 года Геворк Андреевич Тер-Гаспарян скончался после продолжительной болезни, был похоронен на Новодевичьем кладбище в Москве.