Ծննդատանը հրազենային վիրավորում ստացած կնոջ վրա ամուսինը կրակել է երեք անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծննդատանն ամուսնու կողմից հրազենային վնասվածք ստացած Մելինե Ասատրյանն գտնվում է վիրասրահում, որտեղ կատարվում է նեյրովիրաբուժական առաջնային մշակում: Հիվանդի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր, հարաբերական կայուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողներին տեղեկացրեց «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնի բժշկական գծով տնօրեն Արսեն Գրիգորյանը: Բժշկի հաղրոդմամբ` 1988 թվականին ծնված երիտասարդ կինն ստացել է երեք գնդակային վիրավորում` ուսի, պարանոցի և ծոծրակային շրջաններում:
«Վիրավոր կնոջն ընդունել ենք մոտ մեկ ժամ առաջ ծննդատնից, որտեղ կատարվել էր կեսարյան հատում: Երեխան ծնվել է անհաս, սակայն նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում կատարվել են անհրաժեշտ բոլոր լաբորատոր և գործիքային միջոցառումները, համակարգչային տոմոգրաֆիական հետազոտությամբ ստուգվել են կնոջ գլուխը, պարանոցը, կրծքավանդակը և որովայնը: Հայտնաբերվել են բազմաթիվ գնդակային բեկորային վիրավորումներ: Նախնական տվյալներով` երեք գնդակային վիրավորման հետ գործ ունենք: Գնդակներից մեկը դուրս է եկել: Հիվանդին միացված է արհեստական շնչառություն»,- ասաց բժիշկ Գրիգորյանը:
ՀՀ ոստիկանությունը հունիսի 30-ին` ժամը 10:15-ին, ահազանգ է ստացել, որ Երևանի Պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի կենտրոնում ծննդաբերած կանանցից մեկի ամուսինը կրակել է իր կնոջ վրա, այնուհետև` ինքնասպան եղել: Վիրավորը Արարատի մարզի Դվին գյուղի բնակչուհի 27-ամյա Միլենե Ասատրյանն է, իսկ ամուսինը՝ 33-ամյա Հայկ Վարդանյանը: Դեպքի վայր է մեկնել օպերատիվ խումբը, որը տեղում պարզում է պատահարի հանգամանքները: ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը ևս ժամանել է դեպքի վայր: Նախարարը հիմա գտնվում է «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնում: Դեպքի ժամանակ Մելինե Ասատրյանը եղել է առանձին պալատում:

В раненную в роддоме роженицу муж выстрелил 3 раза
Мелинэ Асатрян, в которую в роддоме стрелял муж, находится в операционной, проводится нейрохирургическая обработка ран. Состояние раненой оценивается как крайне тяжелое, относительно стабильное. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил замглаврача по лечебной части медцентра «Армения» Арсен Григорян. по его словам, женщина получила 3 пулевых ранения – в области шеи, плеча и затылка.
«К нам ее доставили около 3 часов назад из роддома, где ей провели кесарево сечение. Ребенок родился недоношенным, однако он жизнеспособен. Мы провели все исследования, КТ, проверили голову, шею, грудную клетку, брюшную полость. Обнаружены осколочные пулевые ранения. По предварительным данным, было 3 пули, одна прошла навылет. Больная на искусственном дыхании»,- сказал он.
В 10:15 30-го июня полиция получила сигнал о том, что в ереванском Центре перинатологии, акушерства и гинекологии муж выстрелил в роженицу, затем покончил с собой. Раненая – 27-летняя Мелинэ Асатрян, муж – 33-летний Айк Варданян. На место выехала оперативная группа, детали выясняются. Приехал также министр здравоохранения Армен Мурадян. Во время происшествия Мелинэ находилась в отдельной палате.