Մեր երկրին հարիր չեն խժդժությունները, մենք խաղաղությամբ պետք է անցնենք մեր ճանապարհը. Ոստիկանապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դժգոհություններն ազդակներ են, դրանք միշտ կան, պետք է լինեն, իսկ պաշտանյաները պետք է զգոն լինեն այդ ազդակների նկատմամբ: Պաշտոնյան պետք է հակված լինի երկխոսության: Նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը Բաղրամյան պողոտայում մի քանի երիտասարդի հետ զրույցում: «Ոստիկանությունը առավելագույն հանդուրժող է: Այդ հանդուրժողականությունը գալիս է ոչ թե նրանից, որ թույլ է կամ մտածում է, որ ճշմարիտ քայլ չի անում: Հանդուրժող է, քանի որ գիտի, որ եթե մի մոլորված մարդ կա, պետք է խոսքով ու խելքով հանել նրան այդ մոլորության վիճակից:  Չենք ցանկանում, որ տղաները կոտրվեն, կորցնեն հավատը: Աշխարհում, որտեղ տիրում է չարություն ու գայթակղություն, պետք է սուրբ հոգով լցվել, որպեսզի խավարը լույսով փոխել: Մեր երկրին հարիր չեն խժդժությունները, մենք իմաստուն ժողովուրդ ենք և խաղաղությամբ պետք է անցնենք մեր ճանապարհը: Առաջ դեպի լուսավոր ճանապարհ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց ոստիկանապետը երիտասարդներին:
Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը շրջայց կատարեց նստացույցի հատվածում, գտավ մահակներ, որոնք, ցուցարարների խոսքով, դրոշի պոչեր էին, առգրավեց դրանք: Նա ևս խոսեց հայ ոստիկանների հանդուրժողականության մասին` ընդգծելով, որ թեեւ արդեն մեկ շաբաթից ավելի է ցուցարարները պարալիզել են Բաղրամյան պողոտան, որը կարևոր նշանակություն ունի մայրաքաղաքի կենտրոնի համար, սական ոստիկանությունը գործողությունների չի դիմում ու թողել է հավաքվածների գիտակցության ու ըմբռնման վրա: Նա նշեց, որ հարակից տարածքի բնակիչները բողոքում են, իսկ քաղաքացիներից դժգոհություններ կան, որ ստիպված են շրջանցել Բաղրամյան պողոտան:
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 17-ին որոշում էկայացրել էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնել 6,93 դրամով: Հունիսի 19-ին Երևանի կենտրոնում` Ազատության հրապարակում, մեկնարկել է բողոքի ակցիա` հանրահավաք, այնուհետև` նստացույց: Ակցիայի մասնակիցները հունիսի 22-ին շարժվել են դեպի Բաղրամյան պողոտա` չենթարկվելով` հասարակական կարգը չխախտելու ոստիկանության հորդորներին: Ոստիկանությունը ջրցան մեքենաների կիրառմամբ հունիսի 23-ի առավոտյան ցրել է ակցիան: Արդյունքում 237 մարդ բերման են ենթարկվել, 25-ը դիմել են բժիշկների օգնությանը: Հունիսի 23-իերեկոյան կրկին հավաք է անցկացվել Ազատության հրապարակում՝ վերածվելով երթի կրկին դեպի Բաղրամյան պողոտա, որտեղ էլ մի քանի օր նստացույց է անցկացվել: Ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին չեղյալ հայտարարել սակագնի բարձրացման որոշումը: ՀՀ Նախագահի` հունիսի 27-ի հայտարարությունից հետո նախաձեռնության անդամները որոշեցին դադարեցնել նստացույցը Բաղրամյան պոոտայում`տեղափոխվելով Ազատության հրապարակ: Բաղրամյան պողոտայում մնաց մի հատված միայն, որը թելադրվում է քաղաքական տարբեր ուժերի կողմից:

Turmoil isn’t appropriate for our country, we should go our way with peace: Armenia’s Chief of Police
Turmoil isn’t appropriate for our country, we should go our way with peace:
Armenia’s Chief of Police
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. Complaints are signals. They are and should always be present and officials should be alert as regards these signals. Armenia’s Chief of Police Vladimir Gasparyan expressed this point of view when he was talking to a few young people on Baghramyan Avenue. As Armenpress reports, the Chief of Police particularly highlighted, “The police are maximally tolerant. They are tolerant because they know that if there is someone in delusion, it is necessary to save them from this delusion using words and mind. We do not want guys to break and lose faith. Turmoil isn’t appropriate for our country. We should go our way with peace.”
The new electricity tariff was approved at the session of Armenia’s Public Services Regulatory Commission of Armenia on June 17.  The electricity price has increased by 6,93 AMD, reaching 48,78 AMD per 1 kWh. Electric Networks of Armenia CJSC had suggested increasing the electricity price by 17 AMD per 1 kWh.
237 citizens protesting against electricity price hike were arrested from Baghramyan Avenue and the territory near the Freedom Square on June 23 for violating the public order. The police used physical force and special measures towards the violators. The police dispersed the demonstration by using water cannon, and detained a number of journalists and activists protesting against the increase in the electricity price. They were later released and the protest continued on Baghramyan Avenue for days. After Armenia’s President’s statement on June 27 the participants of the “No to Plunder” initiative decided to stop the sit-in on Baghramyan Avenue and moved to the Freedom Square. Only a part of the protestors remained on Baghramyan Avenue, guided by different political forces.