ԵՄ-ն հարգում Է «Արեւելյան գործընկերության» երկրների ընտրությունը. եվրահանձնակատար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հարգում Է «Արեւելյան գործընկերության» մասնակից այն երկրների ընտրությունը, որոնք չեն պլանավորում ասոցացման համաձայնագրեր ստորագրել ԵՄ-ի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 29-ին Մինսկում հայտարարել Է ԵՄ-ի հարեւանության եվրոպական քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերի շուրջ բանակցությունների գծով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը:
«Եվրամիությունը հարգում Է նրանց ընտրությունը, ովքեր չեն պատրասվում ամբողջութամբ ասոցացվել, տնտեսապես ինտեգրվել ԵՄ-ին, համաձայնագիր ստորագրել ասոցացման մասին»,-ասել Է Հանը՝ ելույթ ունենալով «Արեւելյան գործընկերության» ոչ պաշտոնական նախարարական հանդիպմանը:
Դրա հետ մեկտեղ նա վստահություն Է հայտնել, որ ԵՄ-ի այդ նախաձեռնության բոլոր մասնակիցները շահագրգռված են Եվրամիության հետ հարաբերությունների բարելավմամբ եւ կատարելու են իրենց պարտավորությունները:
«Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրը նախատեսում Է Եվրամիության քաղաքական ասոցացումն ու տնտեսական ինտեգրացումը Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի հետ: Վերջին երեք երկրներն անցյալ տարի համաձայնագրեր են ստորագրել ԵՄ-ի հետ ասոցացված գործընկերության մասին:
«Արեւելյան գործընկերության» հիմնադիր գագաթնաժողովը 2009 թվականի մայիսի 8-ին կայացել Է Պրահայում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Хан: ЕС уважает выбор стран "Восточного партнерства
Евросоюз уважает выбор стран-участниц "Восточного партнерства", которые не планируют подписание соглашения об ассоциации с ЕС, заявил в понедельник в Минске еврокомиссар по европейской политике соседства и переговорам по вопросам расширения ЕС Йоханнес Хан, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Евросоюз уважает выбор тех, кто не собирается полностью ассоциироваться, экономически интегрироваться с ЕС, подписывать соглашение об ассоциации", — сказал Хан на неформальной министерской встрече "Восточного партнерства" в Минске.
Вместе с тем он выразил уверенность, что все участницы данной инициативы ЕС заинтересованы в улучшении отношений с Евросоюзом и будут выполнять свои обязательства.
Программа "Восточное партнерство" предусматривает политическую ассоциацию и экономическую интеграцию Евросоюза с Азербайджаном, Арменией, Белоруссией, Грузией, Молдавией и Украиной. Последние три страны в минувшем году подписали соглашения об ассоциированном партнерстве с ЕС.