Ֆիգուն առաջարկում է Բլատերին հրաժարվել պաշտոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալական ֆուտբոլի ներկայացուցիչ, «Ռեալ»-ի նախկին ֆուտբոլիստ Լուիշ Ֆիգուն, ով նաև առաջադրվել էր ՖԻՖԱ-ի նախագահի պաշտոնում, առաջարկել է ՖԻՖԱ-ի 5-րդ անգամ վերընտրված նախագահին` գործել բարխղճորեն և հրաժարվել պաշտոնից:
«Սա ֆուտբոլի համար ևս մեկ սև օր է: Առաջին հերթին պարտվեց ՖԻՖԱ-ն և պարտվեց հենց ֆուտբոլը և պարտվեցին նրանք, ովքեր հոգում են ֆուտբոլի մասին: Եթե Բլատերը գոնե մի քիչ անհանգստանար ֆուտբոլի մասին, ապա նա կհրաժարվեր վերընտրվելուց: Եթե նա գոնե մի քիչ բարեկիրթ լիներ, ապա կհրաժարվեր պաշտոնից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ֆիգուի խոսքերը մեջ է բերում BBC-ն:
ՖԻՖԱ-ի 65-րդ կոնգրեսի ժամանակ ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ վերընտրվեց Ժոզեֆ Բլատերը: Վերջինս արդեն 5-րդ անգամ է ընտրվում այդ պաշտոնում: ՖԻՖԱ-ում լինելով դեռևս 1975 թվականից, Բլատերն առաջին անգամ ՖԻՖԱ-ի նախագահ դարձավ 1998 թվականին: Նախագահի պաշտոնի համար պայքարում էին երկու թեկնածու` գործող նախագահը` Ժոզեֆ Բլատերը և Հորդանանի արքայազն Ալ Հուսեյնը: Ընտրություների ընթացքում առաջին փուլի ժամանակ Բլատերը հավաքեց 133 ձայն, իսկ Հուսեյնը` 73. առկա էր երկրորդ փուլի հնարավորություն, սակայն Հուսեյնը հրաժարվեց հետագա պայքարից:

Фигу советует Блаттеру отказаться от должности
Португальский футболист, бывший игрок «Реала» Луиш  Фигу, который также был выдвинут на пост президента ФИФА,   советует переизбранному   на 5-й срок Блаттеру отказаться от должности.
«Это очередной черный день для футбола. В первую очередь поражение потерпела ФИФА, потерпел поражение футбол, потерпели поражение те, кто болеет за футбол. Если бы Блаттер хоть немного болел за футбол, он бы отказался от участия в выборах.  Если бы он был хоть немного порядочным, он бы отказался от поста», -  передает Арменпресс, цитируя материал ВВС.
На 65 конгрессе ФИФА президентом Международной федерации футбольных ассоциаций Жозеф Блаттер. На этот пост он избран в 5-й раз.  В  ФИФА он с 1975г. Впервые президентом ФИФА он стал в 1998г. В нынешних выборах участвовали два кандидата – Блаттер  и  иорданский принц Али Бин Аль-Хусейн.  В первом  туре Блаттер набрал 133 голоса,  а   принц Аль-Хусейн – 73, после чего он  отказался участвовать во  втором  туре.