Գլենդելի հայ բնակիչը դուրս է եկել 55-օրյա հացադուլից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գլենդելի բնակիչ Աղասի Վարդանյանի կողմից Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին ընդառաջ նախաձեռնած 55-օրյա հացադուլն ավարտվել է: Գլենդելի հայ բնակչի այս նախաձեռնությունն ուղղված էր համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության փաստի վրա ուղղելուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Los Angeles Daily News-ը:
Բըրբանկի Սուրբ Ղևոնդաց հայկական եկեղեցու դիմաց գտնվող ապակեպատ կառույցից Վարդանյանի իջնելուց հետո հավաքվածներն աղավնիներ են բաց թողել: Ինքը` 55-ամյա Աղասին, նշել է, որ հոգեպես բավարարված է իր նախաձեռնած ակցիայից: Միաժամանակ, նա իր երախտիքի խոսքն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են իրեն այս օրերին:
«Ես հավատում եմ, որ անհնարին է հասնել որևէ բանի առանց պայքարի: Ես այս քայլին գնացի, որպեսզի ոչ ոք չմոռանա այն ցեղասպանությունը, որն իրականացրին իմ ժողովրդի դեմ»,- ասել է Վարդանյանը` նշելով, որ հացադուլին պատրաստվել է մեկ տարի: Նմանօրինակ գործողության գլենդելահայը դիմել էր նաև շուրջ տասը տարի առաջ Ռուսաստանում, սակայն այդ ժամանակ հացադուլ էր հայտարարել հիսուն օրով:

Армянин из Глендейла вышел из 55-дневной голодовки
Армянин из Глендейла Агаси Варданян вышел из 55-дневной голодовки, которую он осуществлял в преддверии 100-летия Геноцида армян с тем, чтобы прив;ечь внимание мировой общественности к вопросу. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Los Angeles Daily News.
После того, как он спустился из застекленной постройки напротив армянской церкви Св. Гевондац в Бэрбанке, собравшиеся выпустили в небо белых голубей. Агаси, которому 55 лет, сказал, что удовлетворен своей акцией и выразил признательность всем тем, кто поддерживал его.
«Я верю, что нельзя достичь чего-то без борьбы. Я пошел на этот шаг, чтобы никто не забыл о Геноциде, осуществленном против моего народа»,- сказал Варданян, отметив, что готовился к голодовке в течение года. Подобную акцию он провел 10 лет назад в РФ, однако тогда он голодал 50 дней.