Ստամբուլի ոստիկանության նախկին պետը Դինքի գործով կալանավորվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով նախկինում հարցաքննված Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզական բաժնի նախկին տնօրեն Ալի Ֆուաթ Յըլամզերը կալանավորվել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը: Կալանավորման պատճառը Յըլմազերի դեմ ներկայացված մեղադրանքներն են «ծրագրավորված մարդասպանությանն աջակցելու» և «հանցախումբ կազմելու» հիմնավորումներով:
Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը ներկայում կալանավորված է 2013 թվականի դեկտեմբերին Թուրքիան ցնցած կոռուպցիոն սկանդալի բացահայտման համար թուրքական կառավարության կողմից անցկացված «Զուգահեռ կառույց» գործողության շրջանակում:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` «Ակոս»-ի խմբագրության առջեւ նրա վրա կատարված զինված հարձակման արդյունքում:
2012 թվականի հունվարի 17-ին դատարանի որոշմամբ` Դինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման:2014 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5-րդ դատարանը որոշում է կայացրել Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից:
Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին կառաջադրվի «հանցավոր խմբավորման ստեղծման եւ կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք: Բացի այդ, Դինքի սպանության ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ որշումներ են ընդունվել:

По делу убийства Гранта Динка арестован бывший начальник полиции Стамбула
По делу убийства главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка арестован бывший начальник разведотдела полиции Стамбула Али Фуат Йыламзер. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Demokrathaber.net. против него были выдвинуты обвинения в  «содействии предумышленному убийству» и «составлении преступной группы».
Али Фуат Йыламзер арестован в рамках операции «Параллельная структура» по поводу потрясшего в 2013 году Турцию коррупционного скандала.
Грант Динк был убит 19-го января 2007 года, его застрелили у входа в редакцию   «Акос». В 2012 году суд приговорил организатора убийства Ясина Хаяли к пожизненному заключению, а исполнителя несовершеннолетнего Огюна Самаста к 22 годам заключения.
В октябре 2014 года суд Стамбула решил пересмотреть дело об убийстве Гранта Динка с нуля. На этот раз обвиняемым будет выдвинуто обвинение в организации преступного сообщества и участии в нем. Принято решение о привлечении к ответственности 9 высокопоставленных чинов полиции по этому делу, в том числе, бывшего начальника полиции Стамбула Джелалетдина Джераха.