Նախորդ տարի Հայաստանի քաղաքացիություն է ստացել 3 հազարից ավելի սիրիահայ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն 2014 թվականին ստացել է 13 հազար 266 մարդ, իսկ քաղաքացիությունից հրաժարվել է 2 հազար 200 անձ: Քաղաքացիություն ստացածներից 3 հազար 613 սիրիահայեր են եղել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը Ազգային ժողովում ՀՀ 2014թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելու ժամանակ: «Մեզ համար ցանկացած անձի քաղաքացիությունից դուրս գալը մտահոգիչ է, բայց դա քաղաքացու իրավունքն է` սահմանադրությամբ ամրագրված: Միշտ լինելու են քաղաքացիներ, որոնք նախընտրելու են այլ երկրի քաղաքացիություն ձեռք բերել: Լինում են խառն ամուսնություններ, երեխաներ, ովքեր ծնվել են Հայաստանում, այնուհետև ծնողների քաղաքացիությունը փոխվել է, այժմ էլ նրանք են փոխում»,-ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Պաշտոնյան նշեց, որ այդ թվերը վերլուծելիս պետք է հաշվի առնել մեր հարևան երկրերի, ավանդական սփյուռքի երկրների քաղաքացիությանը վերաբերող օրենսդրության խստացումներն ու մեղմացումները, որոնք ուղղակիորեն ազդում են քաղաքացիություն ստանալու կամ դրանից հրաժարվելու հարցի վրա: «Քաղաքացիությունից դուրս եկածների մեծ մասը Հայաստանում մշտապես չբնակվող անձինք են, ովքեր իրենց մշտական բնակության երկրում քաղաքացիության օրենսդրության խստացման արդյունքում հրաժարվել են հայկական քաղաքացիությունից: Նրանց մեջ գրեթե չկան մարդիկ, ովքեր Հայաստանը լքելով են դուրս գալիս քաղաքացիությունից»,-ավելացրեց Վիգեն Սարգսյանը:

За прошлый год гражданство Армении получили более 3 тысяч сирийских армян
За прошлый год гражданство Армении получили 13 тысяч 266 человек, отказались от гражданства  2 тысячи 200 человек. Из получивших гражданство Армении – 3 тысячи 613 сирийских армян. Как передает «Арменпресс», об этом заявил руководитель администрации президента Армении Виген Саргсян, представляя годовой отчет о выполнении бюджета в НС. «Нас заботит каждый случай отказа от гражданства, но это конституционное право гражданина. Всегда будут те, кто предпочтут гражданство другой страны. Бывают смешанные браки, рождение детей в Армении, затем перемена их гражданства в связи с переездом родителей»,-сказал Виген Саргсян.
Он отметил, что, анализируя эти цифры, надо учитывать законодательство соседних стран, их ужесточение или смягчение, что напрямую влияет на вопросы гражданства, решаемые гражданами для себя. «Многие из отказавшихся от гражданства – те лица, которые не проживают в Армении, которые, исходя из законов страны проживания, отказались от армянского гражданства»,- сказал Виген Саргсян.