Եվրոպան շահագրգռված չԷ թույլ ու մեկուսացած Ռուսաստանի գոյությամբ. Մոգերինի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպան շահագրգռված չԷ թույլ, մեկուսացած եւ ապակայունացած Ռուսաստանի գոյությամբ եւ ճանաչում Է երկրի կարեւորագույն դերը համաշխարհային ասպարեզում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Թուլացած, մեկուսացած եւ ապակայունացած Ռուսաստանը մեզ համար չԷ: Նրա մասնակցությունը ճգնաժամերի լուծումներ գտնելուն արդեն մեծ արդյունքներ Է տվել. բավական Է հիշել ավանդն իրանական համաձայնությանը հասնելու գործում»,- ասել Է Մոգերինին:
Նա նշել Է, որ Եվրոպայի գլխավոր սկզբունքը կառավարման կոլեգիալության վրա հիմնվելն Է: «Դաշինքների մենթալիտետը Եվրոպային չի պատկանում: Մենք միշտ հենվել ենք երկխոսության հաստատման՝ որպես ճգնաժամերի լուծում գտնելու միջոցի վրա»,- նշել Է նա:
«Եվրոպայում ոչ ոք այսօր չի կարող միայնակ գլուխ հանել, չափազանց բարդ խնդիրներ են ծառացած»,- նշել Է Եվրոպայի դիվանագիտության ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Могерини: Европа не заинтересована в слабой России
Европа не заинтересована в слабой, изолированной и дестабилизированной России и признает важнейшую роль страны в мировом пространстве. Об этом заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
"Россия ослабленная, изолированная и дистабилизированная не в наших интересах. Ее участие в поиске решений кризисов принесло уже большие результаты - достаточно вспомнить вклад в достижение иранского соглашения", - сказала Могерини, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Она отметила, что главный принцип Европы - основываться на коллегиальности управления. "Менталитет блоков не принадлежит Европе. Мы всегда опирались на принцип установления диалога как орудия в поиске разрешения кризисов", - указала она.
"Никто в Европе не может сегодня справиться в одиночку, слишком сложные стоят проблемы", - отметила глава европейской дипломатии.