ՆԱՏՕ-ն երախտապարտ է Հայաստանին խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն բարձր է գնահատում հայ զինվորականների կողմից աշխարհի տարբեր վայրերում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելու հետաքրքրվածությունը: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Գերմանիայի ԱԳՆ ՆԱՏՕ-ի բաժնի ղեկավար Յասպեր Վիկը: «Հայաստանը 120 զինվորներով մասնակցում է Աֆղանստանի արձագանքման գործողությանը, 35 զինվորներով` ՆԱՏՕ-ի կողմից անցկացվող խաղաղապահ առաքելությանը Կոսովոյում, ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող գործողությունների է մասնակցում, օրինակ, Լիբանանում` հանդես գալով ՄԱԿ-ի միջանկյալ ուժերի կազմում: Այս մասնակցության համար մենք շատ երախտապարտ ենք»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց նա:
ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյայի դիտարկմամբ` այդ մասնակցությունը բխում է նաև Հայաստանի շահերից, քանի որ այն թույլ է տալիս ընդլայնել փոխգործակցությանը ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ: «Կարծում եմ` Հայաստանը հետաքրքրված է ժամանակակից չափանիշներին համահունչ արհեստավարժ զիված ուժեր ունենալու հարցում, և այդ բարեփոխումները իրականացնելու համար օգտագործում է ՆԱՏՕ-ի խորհուրդներն ու աջակցությունը, որը բխում է ՆԱՏՕ-ի փորձից, այդ թվում` մասնագիտական ուսուցում, վերապատաստում, ռազմական կրթության ոլորտի կատարելագործում, բարեվարքության ամրապնդում՝ հատկապես կոռուպցիայի դեպ պայքարի իմաստով»,- ընդգծեց Գերմանիայի ԱԳՆ ՆԱՏՕ-ի բաժնի ղեկավարը:

НАТО благодарен Армении за участие в миротворческих миссиях
НАТО высоко оценивает заинтересованность армянских военнослужащих в участи в миротворческих миссиях в разных странах мира. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Ереване сказал руководитель отдела НАТО МИД Германии Яспер Вик.
«120 военнослужащих Армении принимают участие в миротворческих действиях в Афганистане, 35 солдат – в миротворческой миссии НАТО в Косово, также армянские военнослужащие принимают участие в действиях ООН в Ливане, выступая в составе сил ООН. Мы очень благодарны за это участие», - отметил Яспер Вик.
По его словам, это участие исходит также из интересов Армении, так как позволяет расширять взаимодействие с силами НАТО. «Думаю, Армения заинтересована в том, чтобы иметь созвучные современным критериях ВС, и для реализации этих реформ использует советы о помощь НАТО, которые исходят из опыта Альянса», - отметил Вик.