Արմավիրի մարզի ևս 2 մանկապարտեզում արձանագրվել են աղիքային վարակների դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արմավիր բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունք են հոսպիտալացվել 3-6 տարեկան երեխաներ: Բոլորի մոտ նկատվել են նույն ախտանշանները` լուծ, փսխում, ջերմություն և ընդհանուր թուլություն։ Բոլոր երեխաները հաճախում են Արմավիր քաղաքի թիվ 9 և թիվ 6 մանկական նախադպրոցական կազմակերպություններ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, վարակի աղբյուրի պարզաբանման նպատակով ձեռնարկվել են կանխարգելիչ և հակահաճարակային մի շարք միջոցառումներ. ուսումնասիրվել են նշված 2 կազմակերպության սանիտարահիգիենիկ պայմանները, հիվանդներից, մանկապարտեզի անձնակազմից, կոնտակտավորներից, խոհանոցի և խմբասենյակների մի շարք պարագաներից, խմելու ջրից իրականացվել են նմուշառումներ:
Ինչպես սանիտարահիգիենիկ պայմանների ուսումնասիրության, այնպես էլ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվել են ՀՀ առողջապահության նախարարի 2002 դեկտեմբերի 20-ի «Նախադպրոցական կազմակերպությունների (հիմնարկների) N 2.III.1. սանիտարական կանոնները և նորմերը հաստատելու մասին» և 2013 թվականի օգոստոսի 12-ի «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների սննդի կազմակերպմանը ներկայացվող հիգիենիկ պահանջներ N2.3.1-0102013 սանիտարական կանոնները և նորմերը հաստատելու մասին» հրամանների պահանջների կոպիտ խախտումներ: Հիվանդներից հայտնաբերվել է շիգելլա զոնե, իսկ խոհանոցների և խմբասենյակների մի շարք առարկաներից՝ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ:
Մայիսի 22-ի դրությամբ Արմավիր և Մեծամորի բժշկական կենտրոնների ինֆեկցիոն բաժանմունքներում հոսպիտալացված է միջին ծանրության 16 հիվանդ: Հիվանդների վիճակը բավարար է, ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ:
Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում բացահայտվել է, որ Արմավիր քաղաքի թիվ 9 և 6 մանկապարտեզներում առկա է տեղային (լոկալ) բռնկում, քանի որ հիվանդության դեպքերն արձանագրվել են գրեթե միաժամանակ, լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերված շիգելլա զոնեն բնորոշ է սննդային գործոնին: Հետևաբար՝ համաճարակաբանական օրինաչափությունների և լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում կարելի է եզրակացնել, որ արձանագրվել է սննդային գործոնով պայմանավորված տեղային (լոկալ) բռնկում` երկրորդային ախտոտվածության հետևանքով:
Դեպքերի մասին տեղեկացվել են ինչպես տարածքային կառավարման և համայնքների ղեկավարները, այնպես էլ` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը։ Այս ոլորտում հետևողական և սկզբունքային աշխատանքները շարունակվել են։

В еще 2 детских садах Армавирской области есть случаи кишечной инфекции
В инфекционное отделение медцентра Армавирской области поступили дети в возрасте 3-6 лет с поносом, рвотой, температурой и общей слабостью. Все дети посещали детские сады NN 9 и 6.  Как сообщили «Арменпресс» из Минздрава Армении, приняты профилактияеские меры по предупреждению распространения инфекции и выявлению очага распространения инфекции; из всех мест общего пользования и возможного контагирования взяты смывы и пробы воды и пр.
В результате исследований выяснилось, что имелись грубые нарушения приказов Минздрава по обеспечению санитарных норм в детских дошкольных учреждениях. У больных детей выявлены шигеллы Зонне (дизентерия), а из посевов, взятых на кухнях и в комнатах, бактерии кишечной палочки.
По положению на 22-е мая в инфекционные отделения медцентров Армавира и Мецамора поступили 16 детей. Состояние больных удовлетворительное, имеется положительный сдвиг.
В результате эпидемиологического исследования выявлено, что в детсадах NN 9 и 6 Армавира была локальная вспышка, поскольку случаи заражения произошли почти одновременно, а лабораторно выявленная шигелла Гона присуща пищевому фактору. Сопоставление эпидемиологических и лабораторных данных позволяет сделать заключение о том, что это была локальная вспышка, вследствие вторичного загрязнения,  обусловленного пищевым фактором.
Об этих случаях оповещены руководители местных и региональных органов управления, а также Министерство сельского хозяйства Армении. Продолжаются последовательные и принципиальные мероприятия в данной отрасли.