Գիտնականները NASA-ի աստղադիտակով հայտնաբերել են Տիեզերքի ամենապայծառ գալակտիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի գիտնականները Տիեզերքում հայտնաբերել են ամենապայծառ գալակտիկան, որը գտնվում Է Երկիր մոլորակից 12,5 միլիարդ լուսային տարի հեռավորության վրա: Ինչպես հաղորդել Է ԱՄՆ-ի Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտման ազգային վարչությունը (NASA), այն լույս Է ճառագայթում «300 տրիլիոն անգամ ավելի ուժեղ, քան մեր Արեգակը», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հայտնագործությունը կատարվել Է WISE տիեզերական ինֆրակարմիր աստղադիտակի միջոցով 2010 թվականին ստացված տվյալներն ուսումնասիրելիս: Չեմպիոն-գալակտիկային տրված հերթական համարը բաղկացած Է այդ ապարատի անունից եւ 18-անիշ թվից: Աստղադիտակը կարողացել Է տեսնել եւս երկու տասնյակ արտակարգ պայծառ գալակտիկաներ, որոնք երեւում են սոսկ ինֆրակարմիր ընդգրկույթում:
Ինչպես գրում Է ՏԱՍՍ-ը, մասնագետները գալակտիկաների բարձր պայծառությունը բացատրում են դրանցում գերզանգվածեղ սեւ անցքերի առկայությամբ:»Գալակտիկաները դեպի իրենց են ձգում գազ եւ նյութ, որոնք դրանց շուրջը կազմավորում են մինչեւ միլիոնավոր աաստիճաններ տաքացած եւ մեծ Էներգիա անջատող սկավառակներ, ինչպես նաեւ տեսանելի, ուլտրամանուշակագույն եւ ռենտգենյան ճառագայթում»,- նշել Է NASA-ն իր մամուլի տեղակագրում:

Ученые обнаружили с помощью телескопа НАСА самую яркую галактику во Вселенной
Американские ученые обнаружили во Вселенной самую яркую галактику, находящуюся от Земли на расстоянии 12,5 млрд световых лет. Как сообщило в четверг Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства (НАСА), она излучает свет "в 300 трлн раз сильнее, чем наше Солнце".
Открытие было сделано при изучении данных, полученных в 2010 году космическим инфракрасным телескопом WISE. Порядковый номер, присвоенный галактике-чемпиону, состоит из названия этого аппарата и 18-значного числа. Телескоп сумел рассмотреть еще два десятка чрезвычайно ярких галактик, видимых только в инфракрасном диапазоне, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Специалисты объясняют повышенную яркость галактик наличием в них сверхмассивных черных дыр. "Они притягивают к себе газ и вещество, которые формируют вокруг них диски, разогретые до температуры в миллионы градусов и выделяющие высокую энергию, а также видимое, ультрафиолетовое и рентгеновское излучение ", - отметило в своем пресс-релизе НАСА.