Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ուկրաինական ճգնաժամը կլուծվի միմյանց խնդիրները հարգելու ճանապարհով
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ուկրաինական ճգնաժամը կլուծվի միմյանց
խնդիրները հարգելու ճանապարհով
ՌԻԳԱ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռիգայում անցկացվող Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովում ընդգծել է, որ Ուկրաինայի իրավիճակի լիարժեք կարգավորումն առանցքային նշանակություն ունի թե՛ երկրի հետագայի համար, թե՛ միջազգային առկա լարվածության լիցքաթափման համար: «Արդեն տևական ժամանակ է, որ գործընկեր երկրներից մեկում` Ուկրաինայում, տեղի ունեցող մտահոգիչ զարգացումները լուրջ ճգնաժամ են առաջացրել: Ես հույս ունեմ, որ այստեղ ևս կհաղթանակի հեռուն նայելու և ամեն ինչ ճիշտ գնահատելու գործելաոճը. լուծումները կգտնվեն միմյանց խնդիրները հարգելու և միմյանց հասկանալու՝ միակ կայուն ճանապարհով, իսկ գործընթացների ամեն փուլում հանուն համապարփակ կարգավորման համատեղ աշխատանքը կգերակայի միակողմանի փնովումներով հրապարակային հայտարարությունների տարածման՝ ոչ մի տեղ չտանող գայթակղությանը»,- ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ առաջնորդը ցավով է նշել, որ նման նշաններ է տեսնում նաև ԵԺԿ այսօրվա հռչակագրի մեջ, որի մի շարք կետերի շուրջ չեն կարողացել հասնել կոնսենսուսի: ՀՀ նախագահը կարծքի է հայտնել, որ դրա հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ առաջին անգամ ԵԺԿ գործընկերները լիարժեք չեն ներգրավվել նախագծի մշակման փուլում:

Serzh Sargsyan voiced hope that Ukrainian crisis would be solved by respecting each other's problems
Serzh Sargsyan voiced hope that Ukrainian crisis would be solved by respecting each other's
problems
RIGA, 21 MAY, ARMENPRESS. During the summit of the European People’s Party being held in Riga, President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan emphasized that the complete regulation of the situation in Ukraine is of pivotal significance for the country’s future and for the ease of tension in the world. “For a long time now, the troubling developments unfolding in Ukraine, one of the partnering countries, have caused a serious crisis. I hope the working style of looking ahead and giving correct evaluations of everything will help us win, and solutions will be found by respecting each other’s problems and understanding each other, which is the only path that is stable, and that the combined efforts for a comprehensive regulation in all stages of the processes will prevail over the dissemination of public statements with finding faults of one side, which is a temptation that will lead us nowhere,”Serzh Sargsyan said, as the Public Relations and Mass Media Department of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”.
The President of the Republic of Armenia regretted to mention the fact that he sees such signs in the declaration made by the EPP today, on several points of which they weren’t able to reach a consensus. The President of the Republic of Armenia expressed the view that one of the main reasons for that was the fact that, for the first time, the partners of the European People’s Party weren’t fully involved in working on the draft.