Հայկական զորախումբը մասնակցում է ՀԱՊԿ Անակնկալ ստուգման վարժանքին
ԴՈՒՇԱՆԲԵ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անակնկալ ստուգումների նպատակով  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կազմում ընդգրկված ՀՀ զինված ուժերի` մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի բերված ստորաբաժանումը ժամանել է օպերատիվ ծավալման նախանշված շրջան: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից, ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ստորաբաժանումները բացազատվել են Տաջիկստանի Հանրապետության տարածքում` «Խարբմայդոն» զորավարժարանում, և արդեն կատարում են առաջադրված խնդիրները: Մասնակից պետությունների` Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի ազգային զորախմբերի հրամանատարական կազմի հետ քննարկվել են գործողությունների մտահաղացման հարցերը, ճշտվել են ուսումնական մարտական խնդիրները:
Մայիսի 15-ին զորավարժարան է այցելել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի օպերատիվ խմբի հետ Նիկոլայ Բորդյուժան շրջել է զորավարժարանում բացազատված վրանային ճամբարում, ծանոթացել ստորաբաժանումների կենցաղային պայմաններին ու նրանց առաջադրված մարտական խնդիրներին: Բորդյուժան բարձր է գնահատել անակնկալ ստուգմանը մասնակցող ստորաբաժանումների պատրաստվածությունը, նշելով, որ ՀԱՊԿ անդամ պետություններ զորախմբերը ստուգումների պլանի համաձայն սահմանված ժամանակահատվածում վերախմբավորվել և տեղակայվել են Տաջիկստանի տարածքում:
Նմանաբնույթ վարժանքները սպառնալիքների առկայության և ռազմական գործողությունների իրականացման պարագայում արագ արձագանքման հավաքական ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների միջև ապահովում են փոխգործակցություն, համատեղ գործողությունների ներդաշնակում, ինչպես բարձրացնում են բազմազգ զորախմբավորման կառավարման արդյունավետությունը մարտական գործողությունների ընթացքում:
Անակնկալ ստուգման վարժանքին մասնակցում են ավելի քան 2500  զինծառայողներ, շուրջ 200  միավոր մարտական տեխնիկա,  երկու տասնյակ միավոր մարտական ինքնաթիռներ և ուղղաթիռներ:

Armenian Armed Forces participate in the training of sudden checkup of CSTO
YEREVAN, 16 MAY, ARMENPRESS. On the purpose of the sudden checkups, the unit of the high degree of `combat readiness of the rapid reaction joint forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) arrived at the predetermined district for the rapid expansion. As "Armenpress" was informed from the Press Service of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the CSTO Collective Rapid Reaction Forces were divided in the territory of the Republic of Tajikistan, in "Kharbmaydon" military, and they already perform the tasks. The operations’ idea issues were discussed, as well as the training of the military tasks were clarified between the commanders of the national military units of the participating countries - Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
On May 15, CSTO Secretary General Nikolai Bordyuzha visited the Military College. Nikolai Bordyuzha with the CSTO Joint Staff operations group toured the military tent camp, get acquainted with the subdivisions’ living conditions and their combat problems. Bordyuzha highly assessed the preparedness of subdivisions, noting that according to the plan established during inspections, the CSTO member states troops regrouped and deployed in the territory of Tajikistan.