Նեպալում փրկարար գործողություններին ավելի քան 120 հազար մարդ է մասնակցում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նեպալում փրկարար գործողություններին ավելի քան 120 հազար մարդ է մասնակցում այստեղ տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է Արտակարգ իրավիճակների ազգային կենտրոնը: «Փրկարարներից ավելի քան 65 հազարը զինվորականներ են եւ 41 հազարը՝ ոստիկաններ»,- նշվում է Twitter-ում կենտրոնի պաշտոնական էջում:
Գործողություններին մասնակցում են նաեւ 4 հազար օտարերկրյա փրկարարներ: Ավելի վաղ Նեպալի ոստիկանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սինգհ Բանը ՏԱՍՍ-ին պատմել է, որ փրկարարական գործողությունները կարող են շարունակվել եւս շուրջ երեք շաբաթ:
7,9 մագնիտուդով երկրաշարժը ապրիլի 25-ին տեղի է ունեցել Նեպալի արեւմտյան տարածաշրջանում՝ մայրաքաղաք Կատմանդուից 84 կիլոմետր հեռավորության վրա: Երկրաշարժի օջախը եղել է 15 կիլոմետր խորության վրա: Հիմնական երկրաշարժից հետո գրանցվել են 3,2-ից մինչեւ 6,9 մագնիտուդով շուրջ 90 հետցնցումներ:
Ըստ վերջին տվյալների՝ տարերային աղետից զոհվածների թիվը գերազանցել է 7 հազարը, եւս ավելի քան 14,2 հազար մարդ վերքեր է ստացել: Նեպալի պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության համաձայն՝ ավերվել է 140 հազար բնակելի շենք, վնասվել է եւս ավելի քան 140 հազար շինություն:

В спасательных операциях в Непале принимают участие более 120 тыс. человек
Более 120 тыс. человек принимают участие в спасательных операциях в Непале после землетрясения, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Среди них - более 65 тыс. военных и 41 тыс. полицейских", - написал он на своей официальной странице в Twitter.
По информации центра, в операциях также участвуют 4 тыс. иностранных спасателей, включая сотрудников МЧС России.
Ранее официальный представитель непальской полиции Камал Сингх Бан рассказал корр. ТАСС, что спасательные операции могут занять еще около трех недель.
"В настоящий момент вертолеты с гуманитарной помощью добрались до значительной части отдаленных районов. Чтобы доставить помощь во все районы, уйдет еще время. По нашим оценкам, спасательные операции могут продолжаться еще 15-20 дней", - подчеркнул он.
Землетрясение магнитудой 7,9 с гипоцентром на глубине 15 км произошло в западном регионе Непала, в 84 км от Катманду, 25 апреля. После основного землетрясения были зафиксированы около 90 повторных толчков магнитудой от 3,2 до 6,9.
По последним данным, число погибших превысило 7 тыс. человек, еще более 14,2 тыс. получили ранения. Согласно информации министерства обороны Непала, разрушены 140 тыс. жилых домов, повреждены еще свыше 140 тыс. строений.