ԱՄՆ-ն լրացուցիչ 9 միլիոն դոլարի աջակցություն է ցուցաբերել Նեպալին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն լրացուցիչ 9 միլիոն դոլար է հատկացրել Նեպալում երկրաշարժի հետևանքների վերացման համար: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին՝ ճապոնաամերիկյան խորհրդակցությունից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն ավելի վաղ 1 միլիոն դոլար էր հատկացրել երկրաշարժից տուժած Նեպալին: «Այսպիսով` ընդհանուր օգնությունը կկազմի 10 միլիոն դոլար»,- ասել է Ջոն Քերին:
Նեպալում, ըստ վերջին տվյալների, երկրաշարժից տուժել է 7 հազար 2 մարդ, մահացել է 3 հազար 733-ը: Հիմնահատակ քանդվել է 1914 շենք, վնասվել է ավելի քան 4 հազար184 տուն: Նեպալում 7.9 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժը տեղի է ունեցել ապրիլի 25-ին: Ցնցումները զգացվել են նաև Հնդկաստանում, որտեղ մահացել է 70 և տուժել 250 մարդ, ինչպես նաև Մյանմարում, Բանգլադեշում, Չինաստանի Տիբեթի ինքնավար շրջանում: Երկու օրվա ընթացքում սեյսմոլոգները Նեպալում գրանցել են ոչ պակաս, քան 50 կրկնվող ցնցում` 3.5-6.9 մագնիտուդով:

США выделят дополнительно $9 млн на ликвидацию последствий землетрясения в Непале
США выделят дополнительно 9 млн долларов на ликвидацию последствий разрушительного землетрясения в Непале. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом объявил на пресс-конференции госсекретарь США Джон Керри по итогам прошедших американо-японских консультаций. Глава американской дипломатии напомнил, что ранее США выделили пострадавшей от стихии азиатской стране 1 млн долларов. "Таким образом, общая сумма составит 10 млн долларов", - сказал госсекретарь.
По последним данным, число пострадавших в результате землетрясения в Непале составило 7002 человека, погибли 3733 человека. Полностью разрушены 1914 жилых домов и нанесен ущерб еще не менее 4184 домам.Землетрясение магнитудой 7,9 произошло в Непале в субботу, 25 апреля. Толчки также ощущались в Индии, где погибли более 70 и пострадали 250 человек, а также Мьянме, Бангладеш и Тибетском автономном районе Китая. Всего за двое суток сейсмологи зарегистрировали в Непале не менее 50 повторных толчков магнитудой от 3,5 до 6,9.