Հայոց ցեղասպանության զոհերը երբեք չպետք է մոռացվեն. Քիմ Քարդաշյանի հոդվածը Time-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ հայտնի հեռուստատեսային աստղ Քիմ Քարդշյանը բացառիկ հոդված է հրապարակել է հեղինակավոր Time ամսագրում, որտեղ անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին:
«Քույրս՝ Քլոեն, դուստրս՝ Նորթը, ամուսինս՝ Քանյե Ուեսթը և ես այս ամիս վերջապես այցելելցինք Հայաստան։ Այնքան շատ մարդ է մոտեցել ինձ ու ասել, որ տեղյակ չի եղել Ցեղասպանության մասին։ Այս բիզնեսում այնքան էլ շատ հայեր չկան: Եթե կարող ենք ուշադրություն գրավել, այդ դեպքում ինչո՞ւ անգործ նստենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ գրել է Քարդաշյանը։
«Հայոց ցեղասպանության զոհերը երբեք չպետք է մոռացվեն» վերտառությամբ հոդվածում Քարդաշյանը կոչ է արել ԱՄՆ Նախագահին եղելությունն իր անունով կոչել, իսկ Թուրքիային՝ ճանաչել այն: «Ես ուզում եմ, որ Նախագահ Օբաման օգտագործի «ցեղասպանություն» բառը։ Շատ հիասթափեցնող է, որ նա դա չի արել՝ որպես Նախագահ։ Մենք կարծում էինք, որ դա տեղի կունենա այս տարի։ Կարծում եմ՝ մենք շատ մոտ ենք, հաստատ շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ»,- գրել է հայտնի հեռուստաաստղը, ապա հավելել, որ արդեն ժամանակն է, որ Թուրքիան ևս ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։ «Դա ներկայումս այնտեղ բնակվող մարդկանց մեղքը չէ, դա տեղի է ունեցել 100 տարի առաջ։ Ես հավատում եմ, որ եթե նրանք ճանաչեն և ընդունեն դա, մենք բոլորս կարող ենք առաջ շարժվել»,- հավելել է Քիմ Քարդաշյանը:
Հոդվածում նա պատմում է,  թե ինչպես են իրենք մեծացել՝ լսելով իրենց հայրիկի պատմություններն հայկական ծագման և ժառանգության մասին. «Դա մեր կյանքի մեծ մասն էր կազմում: Մենք ուտում էինք հայկական ուտեստներ, լսում պատմություններ։ Մեզ ասել էին, որ գաղթի ժամանակ շատ հայեր փոխել են իրենց ազգանվան «յան» վերջավորությունը, քանի որ վախենում էին իրենց կյանքի համար»։
«Ինչ էլ որ անեք, աղջիկներ, երբեք չփոխեք ձեր ազգանունը՝ այն Քարդաշյան է»,- հոր խոսքերն է մեջբերել Քիմ Քարդաշյանը:
Քարդաշյանների նախնիները Լոս Անջելես են տեղափոխվել 1914-ին՝ մինչև Ցեղասպանությունը:  Իրենք այսօր Հայաստանում հարազատներ չունեն, որովհետև ոչ ոք ողջ չի մնացել:
Քիմ Քարդաշյանի խոսքով՝ Ցեղասպանությունը հիշելու նպատակն է, որ այն այլևս երբեք չկրկնվի։ «1.5 մլն մարդ սպանվել է, և ԱՄՆ-ն կարող է ձևացնել, որ դա երբեք չի կատարվել։ Չեմ կարծում, որ դա ճիշտ է»,- գրել է Քարդաշյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան կատարած այցելությանը՝ նա պատմում է, որ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իրենց Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի խորհրդանիշ անմոռուկ կրծքանշաններ է տվել: «Մանուշակագույնն իմ դստեր սիրելի գույնն է, դրա համար նա ուզում է ամեն օր կրել այն։ Երբ նա մեծանա, ես նրան կպատմեմ այդ զարդի իրական նշանակությունը։ Ես կիսով չափ հայ եմ, սակայն մեծացել եմ իմ հայ ինքնության շատ մեծ զգացողությամբ, և ես ցանկանում եմ, որ իմ դուստրն ունենա նույն զգացողությունը»,- ընդգծել է Քարդաշյանը:

Armenian Genocide Victims Should Never Be Forgotten-Kim Kardashian’s article in TIME magazine
YEREVAN, 25 APRIL, ARMENPRESS. Famous Armenian American TV star Kim Kardashian has published an exclusive article in TIME magazine in which she has touched upon recognition of the Armenian Genocide.
"My sister Khloé, my daughter North, and my husband Kanye West finally went to Armenia this month. So many people have come to me and said, “I had no idea there was a genocide.” There aren’t that many Armenians in this business. We have this spotlight to bring attention to it, so why would we just sit back?” wrote Kardashian, as “Armenpress” reports.
In the article entitled “Kim Kardashian West: Armenian Genocide Victims ‘Should Never Be Forgotten’”, Kardashian urges the U.S. President to call things by their names and Turkey to recognize it.“I would like President Obama to use the word “genocide.” It’s very disappointing he hasn’t used it as President. We thought it was going to happen this year. I feel like we’re close—but we’re definitely moving in the right direction,” wrote the famous TV star, adding that it’s time for Turkey to recognize it. “It’s not the fault of the people who live there now; it was 100 years ago on Friday. I think if they recognize it and acknowledge it, everyone can move on,”Kim Kardashian added.
Kardashian also talks about how all her father did when they were growing up was talk about the Armenian heritage. “It was such a big part of our life: We’d eat Armenian food, we would listen to stories—my dad was really outspoken about our history. We were told that when a lot of Armenians moved, they took the “ian” off their last names in fear that they would be killed.”
“Whatever you girls do, never change your last name—it’s Kardashian,” Kim Kardashian cited her father’s words.
The Kardashians’ great-great-grandparents came from Armenia to Los Angeles in 1914, right before the genocide happened. They have no existing family left in Armenia.
According to Kim Kardashian, the whole point of remembering the genocide is to make sure it doesn’t happen again. “A million-and-a-half people were brutally massacred, and a country can just pretend like it never happened? I don’t think that’s right,” wrote Kardashian.
Touching upon the visit to Armenia, Kim Kardashian says Prime Minister Hovik Abrahamyan gave his purple centennial pin that everyone wears to commemorate the genocide. “Purple is my daughter’s favorite color, so she wants to wear it every single day. When she gets older, I will explain to her the real meaning behind it. I’m half-Armenian, but I grew up with a such a strong sense of my Armenian identity, and I want my daughter to have the same,” Kardashian emphasized.