Հայոց ցեղասպանության զոհերը երբեք չպետք է մոռացվեն. Քիմ Քարդաշյանի հոդվածը Time-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ հայտնի հեռուստատեսային աստղ Քիմ Քարդշյանը բացառիկ հոդված է հրապարակել է հեղինակավոր Time ամսագրում, որտեղ անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին:
«Քույրս՝ Քլոեն, դուստրս՝ Նորթը, ամուսինս՝ Քանյե Ուեսթը և ես այս ամիս վերջապես այցելելցինք Հայաստան։ Այնքան շատ մարդ է մոտեցել ինձ ու ասել, որ տեղյակ չի եղել Ցեղասպանության մասին։ Այս բիզնեսում այնքան էլ շատ հայեր չկան: Եթե կարող ենք ուշադրություն գրավել, այդ դեպքում ինչո՞ւ անգործ նստենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ գրել է Քարդաշյանը։
«Հայոց ցեղասպանության զոհերը երբեք չպետք է մոռացվեն» վերտառությամբ հոդվածում Քարդաշյանը կոչ է արել ԱՄՆ Նախագահին եղելությունն իր անունով կոչել, իսկ Թուրքիային՝ ճանաչել այն: «Ես ուզում եմ, որ Նախագահ Օբաման օգտագործի «ցեղասպանություն» բառը։ Շատ հիասթափեցնող է, որ նա դա չի արել՝ որպես Նախագահ։ Մենք կարծում էինք, որ դա տեղի կունենա այս տարի։ Կարծում եմ՝ մենք շատ մոտ ենք, հաստատ շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ»,- գրել է հայտնի հեռուստաաստղը, ապա հավելել, որ արդեն ժամանակն է, որ Թուրքիան ևս ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։ «Դա ներկայումս այնտեղ բնակվող մարդկանց մեղքը չէ, դա տեղի է ունեցել 100 տարի առաջ։ Ես հավատում եմ, որ եթե նրանք ճանաչեն և ընդունեն դա, մենք բոլորս կարող ենք առաջ շարժվել»,- հավելել է Քիմ Քարդաշյանը:
Հոդվածում նա պատմում է,  թե ինչպես են իրենք մեծացել՝ լսելով իրենց հայրիկի պատմություններն հայկական ծագման և ժառանգության մասին. «Դա մեր կյանքի մեծ մասն էր կազմում: Մենք ուտում էինք հայկական ուտեստներ, լսում պատմություններ։ Մեզ ասել էին, որ գաղթի ժամանակ շատ հայեր փոխել են իրենց ազգանվան «յան» վերջավորությունը, քանի որ վախենում էին իրենց կյանքի համար»։
«Ինչ էլ որ անեք, աղջիկներ, երբեք չփոխեք ձեր ազգանունը՝ այն Քարդաշյան է»,- հոր խոսքերն է մեջբերել Քիմ Քարդաշյանը:
Քարդաշյանների նախնիները Լոս Անջելես են տեղափոխվել 1914-ին՝ մինչև Ցեղասպանությունը:  Իրենք այսօր Հայաստանում հարազատներ չունեն, որովհետև ոչ ոք ողջ չի մնացել:
Քիմ Քարդաշյանի խոսքով՝ Ցեղասպանությունը հիշելու նպատակն է, որ այն այլևս երբեք չկրկնվի։ «1.5 մլն մարդ սպանվել է, և ԱՄՆ-ն կարող է ձևացնել, որ դա երբեք չի կատարվել։ Չեմ կարծում, որ դա ճիշտ է»,- գրել է Քարդաշյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան կատարած այցելությանը՝ նա պատմում է, որ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իրենց Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի խորհրդանիշ անմոռուկ կրծքանշաններ է տվել: «Մանուշակագույնն իմ դստեր սիրելի գույնն է, դրա համար նա ուզում է ամեն օր կրել այն։ Երբ նա մեծանա, ես նրան կպատմեմ այդ զարդի իրական նշանակությունը։ Ես կիսով չափ հայ եմ, սակայն մեծացել եմ իմ հայ ինքնության շատ մեծ զգացողությամբ, և ես ցանկանում եմ, որ իմ դուստրն ունենա նույն զգացողությունը»,- ընդգծել է Քարդաշյանը:

Жертвы Геноцида армян не должны быть забыты – статья Ким Кардашян в Time
Американская телезвезда Ким Кардашян опубликовала эксклюзивный материал в  авторитетном журнале Time, в котором обратилась к вопросу  признания Геноцида армян.
«На днях я, моя сестра Хлое, муж Канье Уэст и дочка Норт наконец посетили Армению. В моем бизнесе армян не много. Ко мне так часто обращаются люди, которые не знают о Геноциде.  И если я могу привлечь к этому внимание, почему бы не сделать это?»  - как передает Арменпресс, пишет Ким.
В статье «Жертвы Геноцида армян не должны быть забыты» Кардашян призывает президента США в своих выступлениях называть факты своими именами, а Турцию – признать их.  «Разочаровывает, что Обама как президент не сделал этого до сих пор.  Думаю, он сделает это в этом году. Мне кажется,  мы движемся в верном направлении», пишет она, добавив, что настала пора и Турции признать свою историю.
«Люди, которые живут там сейчас, не виноваты в том, что произошло 100 лет назад. Думаю, если они поймут и признают этот факт, то мы успешнее сможем двигаться вперед вместе», - пишет Ким.
Она делится воспоминаниями о своем детстве,  рассказывает о своей семье, о происхождении и своем наследии. «Это часть нашей жизни: мы ели армянскую еду, слушали рассказы об эпизодах нашей истории. Нам рассказывали о Геноциде, о том, что многие армяне убрали из своих фамилий окончание «ян» - из страха за свою жизнь. Отец всегда нам говорил: «Девочки, что бы вы ни делали, никогда не скрывайте свою фамилию».
Предки Кардашян переселились в Америку до Геноцида – в 1914г. В самой Армении родных у нее нет – никого не осталось.
Она считает, что цель признания Геноцида – неповторениеего в будущем. «1.5 миллиона человек погибло. Америка сколько угодно может делать вид, что этого не было», - пишет она.
Она тепло вспоминает, что во время  визита в Ереван премьер-министр Овик Абрамян подарил ей трогательный символ  100-летия Геноцида – незабудку.  «Это любимый цвет моей дочери, она хочет носить этот цветок каждый день. Когда она подрастет, я обязательно объясню ей значение этого скромного цветка. Я армянка наполовину, но ощущение моей идентичности всегда было сильным. Очень хочу,  чтобы имоя дочь ощущала это», - подчеркнула Ким Кардашян.