Կանադայի խորհրդարանը ապրիլի 24-ը հռչակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի խորհրդարանն ընդունել է 587-րդ բանաձևը, որով ապրիլ 24-ը պաշտոնապես հռչակել է «Հայոց Ցեղասպանության Հիշատակի օր»: «Արմենպրես»-ի այս մասին հայտնում են Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումների համակարգման Կանադայի Կենտրոնական Մարմնից:
Բանաձևը ներկայացնող պատգամավոր Բրադ Բաթը Կանադայի իշխող պահպանողական կուսակցության անունից խոսել է Ապրիլ 24-ը Ցեղասպանության Հիշատակի օր հռչակելու մասին, մասնավորաբար ընդգծելով. «Հայ Եկեղեցու հոգևոր կենտրոն Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ Սրբադասման արարողություն Հայ Եկեղեցու կանոնների համաձայն: Հետևաբար, Հայոց Ցեղասպանության նահատակները սուրբեր են»:
Արձագանքելով Կանադայի քաղաքական կյանքում այս կարևոր իրադարձությանը` ՀԲԸՄ Կանադայի գործադիր վարչության անդամ Հակոբ Արսլանյանն ասել է. «Կանադան ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր իր հանձնառությունը միջազգային քաղաքական շրջանակներում որպես ջատագով և պաշտպան մարդկային իրավունքների: Հանուն արդարության կատարված Կանադայի այս որոշումը շատ մեծ պատասխան է Թուրքիայի պետական ժխտողականության քաղաքականությանը»:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներնիրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբերշրջաններում: Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-իՖրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործությունմարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համարպատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը: Առաջին համաշխարհայինպատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր:Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ., իսկ մնացածները` կամ բռնիմահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոցցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակ պետություններ,ԱՄՆ 43 նահանգներ, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը,հեղինակավոր այլ կազմակերպություններ:

Парламент Канады провозгласил 24 апреля Днем памяти Геноцида армян
Говоря о провозглашении этой памятной даты, представлявший резолюцию депутат Бред Батт от имени правящей Консервативной партии Канады, сказал: «В духовной столице Армянской   церкви – святом Эчмиадзине состоялся чин канонизации согласно канонам  Армянской Апостольской церкви. Следовательно,  жертвы Геноцида армян – святые».
Отмечая это знаковое явление в политической  жизни Канады, член исполнительного правления Армянского Всеобщего Благотворительного Союза  Канады Акоп Арсланян сказал: «Канада вновь подтвердила свою миссию в  международных политических кругах как  преданный защитник  человеческих прав.  Это решение Канады, принятое  во имя справедливости – весомый ответ государственной политике отрицания Турции».
Массовое уничтожение армянского населения  в годы Первой мировой войны – это геноцид.  Геноцид армян   совершило младотурецкое правительствоОсманской империи. Первый международный отклик  прозвучал в  24 мая 1915г. в  совместном заявлении Франции, России и Великобритании, в котором  насильственные действия в отношении армянского народа определяются как «преступление против человечества и цивилизации». Ответственным за содеянное преступление стороны считают турецкое правительство.
В канун Первой мировой войны в Османской империи жилиболее двух миллионов  армян. Около 1,5 млн. армян было уничтожено за период с 1915 до 1923 года, оставшиеся полмиллиона армян были рассеяны по всему миру.Геноцид армян признали более 20 стран, 43 из 50 штатов США, Европейский парламент и Всемирный совет церквей и другие авторитетные организации.