Կանադայի խորհրդարանը ապրիլի 24-ը հռչակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի խորհրդարանն ընդունել է 587-րդ բանաձևը, որով ապրիլ 24-ը պաշտոնապես հռչակել է «Հայոց Ցեղասպանության Հիշատակի օր»: «Արմենպրես»-ի այս մասին հայտնում են Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումների համակարգման Կանադայի Կենտրոնական Մարմնից:
Բանաձևը ներկայացնող պատգամավոր Բրադ Բաթը Կանադայի իշխող պահպանողական կուսակցության անունից խոսել է Ապրիլ 24-ը Ցեղասպանության Հիշատակի օր հռչակելու մասին, մասնավորաբար ընդգծելով. «Հայ Եկեղեցու հոգևոր կենտրոն Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ Սրբադասման արարողություն Հայ Եկեղեցու կանոնների համաձայն: Հետևաբար, Հայոց Ցեղասպանության նահատակները սուրբեր են»:
Արձագանքելով Կանադայի քաղաքական կյանքում այս կարևոր իրադարձությանը` ՀԲԸՄ Կանադայի գործադիր վարչության անդամ Հակոբ Արսլանյանն ասել է. «Կանադան ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր իր հանձնառությունը միջազգային քաղաքական շրջանակներում որպես ջատագով և պաշտպան մարդկային իրավունքների: Հանուն արդարության կատարված Կանադայի այս որոշումը շատ մեծ պատասխան է Թուրքիայի պետական ժխտողականության քաղաքականությանը»:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներնիրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբերշրջաններում: Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-իՖրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործությունմարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համարպատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը: Առաջին համաշխարհայինպատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր:Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ., իսկ մնացածները` կամ բռնիմահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոցցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակ պետություններ,ԱՄՆ 43 նահանգներ, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը,հեղինակավոր այլ կազմակերպություններ:

YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS: The Canadian Parliament unanimously adopted Motion M-587 today. This important motion calls on this and subsequent governments to honor the victims of all genocides by recognizing the month of April as Genocide Remembrance, Condemnation and Prevention Month. Brad Butt (C-Mississauga-Streetsville) presented this motion on March 25, Armenpress reports, citing CNW.
"The government of Canada is proud to support Conservative MP Brad Butt's private members motion M-587," Defense Minister Jason Kenney said today. Mr. Butt himself went on to say that he joins "…thousands of people in recognizing the 100th anniversary of the Armenian genocide.  We must never forget what happened then and we must always work to ensure these tragic events never happen again." On behalf of the NDP, who also supported the motion, Alexandre Boulerice said that "the month of April is an important time to re-commit ourselves to protecting human rights and dignity for all people around the world."
Very close collaboration between Jewish, Tutsi, Ukrainian, and Armenian organizations was instrumental in securing quick passage of Motion M-587 by the Canadian Parliament. All political parties united behind this motion, and its adoption is even more meaningful as it comes on April 24, 2015, the centennial of the Armenian Genocide. Canada has once again demonstrated that it is an international leader in human rights advocacy, and is uniquely placed to take this important step towards ensuring a more humane world for future generations.
"The adoption of M-587 on today's centennial is an important message to all perpetrators of genocide, and especially Turkey, that all Canadians stand together in condemning heinous acts such as the Armenian Genocide," stated Mher Karakashian, chair of the Armenian Genocide Centennial Committee of Canada.
This motion will serve to honor those who lost their lives, and empower those working to rid the world of such deliberately executed crimes. NEVER AGAIN should be a standard that we are all held to. Preventing genocide is the personal responsibility of every individual around the world.