Լիբանանի ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել հետագա ցեղասպանությունները կանխելու գործում Հայաստանի ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր` ապրիլի 24-ին, ընդունել է Լիբանանի արտաքին գործերի և էմիգրանտների նախարար Ջեբրան Բասիլին, ով գլխավորում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցող Լիբանանի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում են նաև Լիբանանի բնական պաշարների և ջրային ռեսուրսների նախարար Արթուր Նազարյանը, Լիբանանի կրթության և գիտության նախարար Էլիաս Աբուսաաբը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Լիբանանի կառավարական պատվիրակության մասնակցությունը Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին, ինչը վկայում է երկու ժողովուրդների դարավոր ու ամուր բարեկամության մասին: Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել Լիբանանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման փաստը և շնորհակալություն հայտնել լիբանանահայերի նկատմամբ երկրի իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լիբանանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և Հայաստանի վարչապետին փոխանցել Լիբանանի վարչապետի ողջույնները: Ջեբրան Բասիլը նշել է, որ իր երկրի համար պատիվ է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ բարեկամ հայ ժողովրդին զորակցելու և անմեղ զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու նպատակով: Նախարար Բասիլը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը հետագա ցեղասպանությունները կանխելու գործում և ընդգծել, որ այդ պայքարում Լիբանանը միշտ Հայաստանի կողքին է, որպեսզի նման սարսափելի ոճրագործություններն այլևս երբեք չկրկնվեն: Պարոն Բասիլն առանձնահատուկ ընդգծել է լիբանանահայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը երկրի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում։ Իր հերթին Լիբանանի կրթության և գիտության նախարար Էլիաս Աբուսաաբը տեղեկացրել է, որ Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 24-ը լիբանանյան կրթօջախներում ոչ աշխատանքային օր է հայտարարվել։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Բարձր գնահատելով Հայաստանի և Լիբանանի միջև քաղաքական երկխոսության մակարդակը՝ կողմերը կարևորել են նաև առևտրատնտեսական ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացումը և այդ ուղղությամբ գործնական քայլերի ձեռնարկումը: Մասնավորապես, արծարծվել են տնտեսական կապերի աշխուժացմանը և առևտրաշրջանառության ծավալի աճին միտված ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Այս առումով երկուստեք կարևորվել է Հայ-լիբանանյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալամին է փոխանցել իր ողջույնները և Հայաստան այցելելու հրավերը՝ նշելով, որ այցը հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ տնտեսական համագործակցության խթանման և ընդլայնման ուղիները: Իր հերթին Լիբանանի արտգործնախարարը Հայաստանի վարչապետին է փոխանցել Լիբանանի վարչապետի՝ Լիբանան այցելելու հրավերը:

Глава МИД Ливана высоко оценил усилия Армении в предотвращении геноцидов
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 24 апреля принял министра иностранных дел и по вопросам иммигрантов Ливана Джебрана Басиля, который возглавляет ливанскую делегацию, прибывшую в Ереван для участия в памятных мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян. В составе делегации были также министр природных запасов и водных ресурсов Ливана Артур Назарян и министр образования и науки Ливана Элиас Абусааб.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, приветствуя гостей, премьер отметил важность участия правительственной делегации Ливана в посвященных 100-летию Геноцида армян памятных мероприятиях, что свидетельствует о вековой и крепкой дружбе двух народов.
Глава правительства высоко оценил тот факт, что Ливан признал и осудил Геноцид армян. Абрамян также поблагодарил ливанские власти за теплое отношение к армянской общине.
Глава МИД Ливана поблагодарил за прием и передал премьер-министру Армении приветствия от премьер-министра Ливана. Ливанский министр отметил, что для его страны честь участвовать в памятных мероприятиях 100-летия Геноцида армян.
Басил высоко оценил усилия Армении в предотвращении геноцидов и подчеркнул, что Ливан поддерживает Армению в этой борьбе, чтобы подобные ужасные преступления не повторились. Басил особо подчеркнул активную роль армянской общины Ливана в развитии страны.
В свою очередь министр образования и науки Ливана Элиас Абусааб сообщил, что в связи с годовщиной Геноцида армян 24 апреля в образовательных учреждениях Ливана отменены занятия.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества. Высоко оценив уровень политического диалога двух стран, стороны отметили важность полноценной реализации потенциала в торгово-экономической сфере. В частности, были затронуты вопросы реализации программ, нацеленных на активизацию экономических связей и увеличение торгового оборота. В этом контексте была отмечена важность активизация деятельности армяно-ливанской межправительственной комиссии.
Овик Абрамян передал приветствия и приглашение ливанскому коллеге посетить Ереван, отметив, что визит даст возможность обсудить расширение экономического сотрудничества. В свою очередь ливанский министр передал премьеру Армении приглашение посетить Ливан.