Քնեսեթի պատգամավորը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն Իսրայելի պարտքն է համարում
ԵՐՈՒՍԱՂԵՄ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Քնեսեթի մի խումբ պատգամավորներ ապրիլի 24-ին Երուսաղեմում և Երևանում մասնակցել են Հայոց ցեղսպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություններին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Izrus.co.il-ը, ՄԵՐԵՑ կուսակցության ղեկավար Զահավա Գալյոնը և այդ կուսակցության անդամ, արտաքին գործերի նախկին նախարար Յաիր Ցաբանը մասնակցել են թուրքերի ձեռքով 1,5 մլն սպանվածների ոգեկոչման միջոցառմանը, որը տեղի է ունեցել Երուսաղեմի հայկական եկեղեցում:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեր պարտքն է: Հրեա ժողովուրդը, որն անցել է իր զանգվածային բնաջնջման ճանապարհով, հասկանում է Հոլոքոստի ժխտման հետևանքները և մինչ օրս պայքարում է դրա դեմ, ուստի, պարտավոր է զգայուն լինել այլ ազգերի ողբերգությունների նկատմամբ: Չընդունելով Ցեղասպանությունը` Իսրայելի կառավարությունը դա օգտագործում է իր արտաքին քաղաքական կարիքների համար»,- միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Գալյոնը: Միաժամանակ, պորտալը նշում է, որ Երևանում անցկացվող արարողություններին մասնակցում են Քնեսեթի խոշոր խմբակցությունները ներկայացնող պատգամավորներ` «Լիքուդ»-ից Անատ Բերկոն, Սիոնիստական միությունից՝ Նահման Շայը: Նրանց ուղեկցում է Հայաստանում Իսրայելի դեսպան Շմուել Մերոմը:
«Սա պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ նման արարողությանը մասնակցում է Իսրայելի պաշտոնական պատվիրակություն: Միաժամանակ, այցի փաստը չի նշանակում Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշման փոփոխություն, որը քաղաքական ծրագրի պատճառով այդպես էլ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Իսրայելական պատվիրակության Երևան այցի հրավերն Իսրայելի ԱԳՆ է ներկայացրել Հայաստանի դեսպանը»,- գրել է պորտալը:

Armenian Genocide recognition is duty of Israel: Israeli MP
JERUSALEM, 24 APRIL, ARMENPRESS. On April 24, a group of deputies of Israel’s Knesset have participated in the Armenian Genocide commemoration ceremonies. As “Armenpress” reports, citing Izrus.co.il, the Chairperson of the “Meretz” party Zehava Gal-On and the member of that party, former Foreign Minister of Israel Yair Tsaban have participated in the commemorative event of the 1.5 million Armenian victims killed by Turks, which was held in the Armenian Church of Jerusalem.
"The Armenian Genocide recognition is our duty. The Jewish nation which has passed through its mass extermination way, understands the consequences of the denial of Holocaust and till today continues to struggle against it, therefore, it must be sensitive towards the tragedies of other nations. Not accepting the Genocide, the Israeli Government uses it for its political needs”, Gal-On stated during the event. Meanwhile, Portal notes that members representing the major factions of Knesset; Anat Berkon from "Likud", Nahman Shay from the Zionist Union participate in the ceremonies held in Yerevan. They were accompanied by Israeli Ambassador to Armenia Shmuel Meirom.