Տոկիոյի զբոսայգու մանկական հրապարակում բարձր ճառագայթում են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի իշխանությունները ճառագայթման անսովոր բարձր մակարդակ են գրանցել Տոկիոյի զբոսայգու մանկական հրապարակի մոտ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով տեղական  լրատվամիջոցներին:
Ներկայում զբոսայգին, որը գտնվում Է Տոսիմայի հատուկ շրջանում, շրջապատված Է:
Նշված վայրում ճառագայթման մակարդակը գրանցվել Է 480 միկրոզիվերտ, ինչը հավասար Է մարդու համար ճառագայթման տարեկան առավելագույն թույլատրելի դոզայի գրեթե կեսին:
Իշխանությունները ենթադրում են, որ ճառագայթումը կարող Է տարածվել գետնի տակից, որտեղ կարող Է ինչ-որ ճառագայթաակտիվ առարկա թաղված լինել:
Տոսիմայի քաղաքագլուխ Յուկիո Տականոն հայտարարել Է, որ բնակչության համար վտանգը նվազագույն Է, բայց քաղաքացիներին հանգստացնելու համար զբոսայգին  կմաքրեն:

На детской площадке в Токио обнаружили высокую радиацию
Японские власти зафиксировали необычно высокий уровень радиации возле детской площадки в парке в Токио, как передает Арменпресс, об этом сообщают местные СМИ.
В настоящее время парк, расположенный в специальном районе Тосима, оцеплен.
В одном месте был зафиксирован уровень радиации в 480 микрозивертов, что равно почти половине предельно допустимой дозы радиации на человека в год.
Власти предполагают, что радиация может исходить из-под земли, где может быть закопан некий радиоактивный предмет.
Мэр района Тосима Юкио Такано заявил, что риски для населения минимальны, но парк очистят, чтобы успокоить горожан.