Պորոշենկոն եւ Բայդենը քննարկել են Ուկրաինային հավելյալ ռազմական օգնության տրամադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հեռախոսազրույց է անցկացրել ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 21-ին հաղորդել է ուկրաինական պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցները համաձայնեցրել են հետագա գործողությունները պաշտպանության ոլորտում, մասնավորապես, Ուկրաինային հավելյալ օգնություն տրամադրելը»,- ասված է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Պորոշենկոն նաեւ Բայդենին շնորհակալություն է հայտնել Ուկրաինա ամերիկացի զինվորականներ ուղարկելու եւ «Ֆիառլես Գարդիան-2015» համատեղ վարժանքներ անցկացնելու համար: «Դա նոր եւ կարեւոր էջ է, որն ապացուցեց Ուկրաինայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ գործընկերության ռազմավարական մակարդակը»,- նշել է նա:
Իր հերթին Բայդենը տեղեկացրել է 2015 թվականին ֆինանսական աջակցման շրջանակներում Ուկրաինային 1 մլրդ դոլարի չափով վարկային երաշխիքներ տրամադրելու ԱՄՆ-ի պատրաստակամության մասին: Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ փոխնախագահը նաեւ հայտնել է Դոնբասում ռազմական գործողությունների հետեւանքով հարկադիր վերաբնակներին եւ տուժածներին հումանիտար օգնություն տրամադրելու նախագծերի ֆինանսավորման մասին:
Բացի այդ, Բայդենի խոսքով, ԱՄՆ-ը մտադիր է Ուկրաինային հումանիտար օգնություն հատկացնել 17,7 մլն դոլար ընդհանուր գումարով:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, երկու քաղաքական գործիչները ողջունել են «առանձին շրջաններում, որտեղ մինչ այժմ շարունակվում են մարտերը», հրադադարի ռեժիմի ապահովմանն ուղղված ԵԱՀԿ-ի ջանքերը:

Порошенко и Байден обсудили предоставление Украине дополнительной военной помощи
Президент Украины Петр Порошенко провел телефонный разговор с вице-президентом США Джозефом Байденом, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Собеседники скоординировали дальнейшие действия в сфере обороны, в частности, о предоставлении Украине дополнительной помощи", - сказано в сообщении пресс-службы.
Порошенко также поблагодарил Байдена за направление на Украину американских военных и проведение совместных учений "Фиарлес Гардиан - 2015". "Это новая и важная страница, которая доказала стратегический уровень партнерства между Украиной и США", - отметил он.
В свою очередь Байден проинформировал о готовности США предоставить Украине кредитные гарантии в размере $1 млрд в рамках финансовой поддержки в 2015 году. По данным пресс-службы, вице-президент также сообщил о финансировании проектов для предоставления гуманитарной помощи вынужденным переселенцам и пострадавшим в результате военных действий в Донбассе.
Кроме того, по словам Байдена, США намерены предоставить Украине гуманитарную помощь на общую сумму $17,7 млн.
Кроме того, оба политика приветствовали усилия ОБСЕ по обеспечению режима прекращения огня "в отдельных районах, где бои до сих пор продолжаются".
Собеседники обсудили также проводимые властями Украины реформы, Байден, в частности, приветствовал назначение нового главы антикоррупционного бюро и призвал к дальнейшей работе по реализации антимонопольной и судебной реформы.