Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված գիտաժողով Մոսկվայում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի, Ռուսաստանի Հանրային խորհրդի ու Ռուսաստանի հայերի միության նախաձեռնությամբ Մոսկվայի «President» հյուրանոցում ապրիլի 17-ին տեղի է ունեցել «Հանցանքն առանց վաղեմության ժամկետի. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով գիտաժողով, որին մասնակցում էին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն, ՌԴ Հանրային խորհրդի անդամ Կոնստանտին Զատուլինը, մոսկովյան բուհերի և գիտահետազոտական կենտրոնների մասնագետներ և հայտնի քաղաքագետներ, դիվանագետներ, լրագրողներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, գիտաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքով հանդես է եկել դեսպան Եսայանը, ով, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի գործունեությանը, խոսել է իրականացված նախաձեռնությունների մասին: Դեսպանն իր խոսքում շեշտել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված գիտաժողովի կազմակերպման կարևորությունը` որպես Մեծ Եղեռնի վերաբերյալ գիտական զեկույցների և վերլուծությունների ներկայացման և ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում փորձագիտական քննարկումների ծավալման հարթակ: «Մենք շարունակելու ենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված այս գործընթացը, քանի որ դա վերաբերում է մեր ազգային անվտանգությանը: Ի վերջո, որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ` մենք կրում ենք պատասխանատվություն ոչ միայն մեր ժողովրդի եկող սերունդերի առջև: Համոզված եմ, որ հայ ժողովուրդը պետք է դառնա այս պայքարի առաջամարտիկը», - նշել է դեսպան Եսայանը:
Գիտաժողովին ելույթներով հանդես եկան Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը, միջտարածաշրջանային «Հոլոքոստ» հիմնադրամի փոխնախագահ Իլյա Ալտմանն և այլոք: Գիտաժողովը շարունակվեց ռուսաստանյան հայտնի մասնագետների կողմից թեմատիկ զեկույցների ներկայացմամբ:

Moscow hosts conference dedicated to the Armenian Genocide Centennial
YEREVAN, 18 APRIL, ARMENPRESS. On April 17, Ambassador of the Republic of Armenia to the Russian Federation Oleg Yesayan, President of the Union of Armenians of Russia Ara Abrahamyan, Director of the CIS Institute, member of the Public Council of the Russian Federation Konstantin Zatulin, experts of universities and research centers of Moscow, as well as famous political scientists, diplomats and journalists participated in a conference on “Crime Without an Expiration Date: Ahead of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide” at President Hotel in Moscow. The conference was organized by the CIS Institute, the Public Council of Russia and the Union of Armenians of Russia.
As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, in his welcome speech, Ambassador Yesayan touched upon the activities of the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and talked about the events that have been held. The Ambassador emphasized the importance of organizing the conference dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide as a platform for speeches and analyses devoted to the Armenian Genocide and experts’ discussions on the prevention of genocides. “We will continue this process for the international recognition of the Armenian Genocide since it is a matter of national security,” Ambassador Yesayan mentioned.