Քուվեյթի Հայ ազգային վարժարանում տեղի է ունեցել Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քուվեյթի Պետությունում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանն ապրիլի 16-ին մասնակցել է Քուվեյթի Հայ ազգային վարժարանում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը, որին մասնակցել են նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Քուվեյթի թեմի առաջնորդ Մասիս ծայրագույն վարդապետ Զոփույանը, Քուվեյթի հայ ազգային կառույցների ներկայացուցիչներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Քուվեյթում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից, միջոցառմանը բացման խոսքով է հանդես եկել Գերապատիվ Տեր Մասիս Զոփույանը, ով իր ելույթում ընդգծել է համայն հայության հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության` անկախ և հզոր պետություն լինելու փաստը, ինչպես նաև հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ դեսպանությանն ու անձամբ դեսպանին` մշտապես հայ համայնքի կողքին գտվելու և գործուն աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Բացման խոսքին հետևել են դպրոցի տարբեր տարիքի սաների` ասմունքի և երգեցողության անհատական ու խմբային ելույթները, հնչել են հայրենասիրական և ազգային երգեր, հատվածներ հայ մեծանուն բանաստեղծներ Պարույր Սևակի և Հովհաննես Շիրազի ստեղծագործություններից:
Միջոցառման մասնակիցները` ՀՀ դեսպան Չարչօղլանի և Ծայրագույն վարդապետ Զոփույանի առաջնորդությամբ ծաղիկներ են զետեղել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված խորհրդանշական «անշեջ կրակի» մոտ, որին հետևել է մոմավառության արարողությունը և աղոթքը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի:

Event dedicated to Centennial of Armenian Genocide held at the National Armenian School of Kuwait
YEREVAN, 17 APRIL, ARMENPRESS.  On April 16, the Ambassador of Armenia to Kuwait Fadey Charchoghlyan has participated in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, which was held in the National Armenian School of Kuwait. The Primate of Diocese Kuwait Very Reverend Masis Zopuyan and the representatives of the national Armenian organizations of Kuwait also attended the event. As "Armenpress" informed from the Facebook page of the Armenia’s Embassy to Kuwaiti the opening speech was made by Very Reverend Masis Zopuyan, who emphasized the fact of existence of independent and strong Homeland for all the Armenians – The Republic of Armenia, as well as he expressed a special gratitude to the Embassy of Armenian and personally to the Ambassador for staying beside the Armenian community and his active support.
The speeches were followed by the recitation and singing solo and group performances of the school's students of various ages, as well as patriotic and folk songs, excerpts from the works of great poets Paruyr Sevak and Hovhannes Shiraz were sounded.