Քարտեզագրվել են Արեւմտյան Հայաստանի նահանգները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց  ցեղասպանության փաստերն այսուհետ հասանելի են նաեւ քարտեզների տեսքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի առաջարկով «Գեոդեզիա եւ քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ը հրապարալել է թեմատիկ բովանդակությամբ 11 քարտեզ:
Քարտեզների շնորհանդեսի ժամանակ ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պետ Մարտին Սարգսյանը շեշտեց, որ այն պատմաքարտեզագրական մտքի մեծ ձեռքբերումն է  եւ ունի քաղաքական նշանակություն:
«Հայագիտության զինանոցը հարստացավ նոր արժեքավոր քարտեզներով, որոնք նորովի ու հաջողված, գիտական բարձր մակարդակով կատարված, հայագիտական լայն տեղեկատվությամբ օժտված նյութեր են: Յուրաքանչյուր քարտեզ ուղեկցվում է տեղադիրքով, բացատրական տեքստերով, թեմատիկ բովանդակությամբ, որոնք կարելի է անվանել հայ քարտեզագրական եւ աշխարհագրական մտքի նվաճում»,- ասաց Սարգսյանը: Հայոց ցեղասպանությունը փաստերով ներկայացվում է Արեւմտյան Հայաստանի Էրզրումի, Բիթլիսի, Խարբերդի, Վանի, Սեբաստիայի, Կարսի, Ադանայի քարտեզներում:
Քարտեզներում ներկայացված են ինքնապաշտպանության կետրոնները, հայ բռնագաղթյալների մահվան ուղիները, զանգվածային կոտորածների վայրերը, ճամբարները, Ցեղասպանության հետեւանքով ավերված վանքերը, եկեղեցիները, բերդերը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված 11 թեմատիկ քարտեզների շնորհանդեսը: Լուսանկարները` Էդուարդ Սեպետչյանի

Vilayets of Western Armenia mapped
YEREVAN, 16 APRIL, ARMENPRESS.The facts of the Armenian Genocide are now available in the form of maps. As “Armenpress” reports, ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, the “Geodesy and Cartography” SNCO has published 11 theme-based maps by the proposal of the State Committee of the Real Estate Cadastre adjunct to the Government of the Republic of Armenia.
During the presentation of the maps, Head of the State Committee of the Real Estate Cadastre adjunct to the Government of the Republic of Armenia Martin Sargsyan emphasized that these maps are a great achievement in historico-cartographic thinking and are of political significance. The facts of the Armenian Genocide are presented on the maps of the vilayets of Erzerum, Bitlis, Kharberd, Van, Sebastia, Kars and Adana of Western Armenia.
Presentation of the 11 thematic maps dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Photos by Eduard Sepetchyan