Ցեղասպանությունը վերապրած Արարատի մարզաբնակներին ցուցաբերվեց հերթական ուշադրությունը
ԱՐՏԱՇԱՏ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երեք տարեցներին` 108-ամյա Մարիամ Շմավոնի Գրիգորյանին, 106-ամյա Հերիքնազ Բարեի Մուրադյանին եւ 100-ամյա Մարիամ Հավհաննեսի Սահակյանին, որոնք համապատասխանաբար բնակվում են Արարատի մարզի Վանաշեն, Արգավանդ եւ Այգավան համայնքներում, օրերս այցելեց մարզպետարանի աշխատակազմի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ստեփան Խաչատրյանը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա ասաց, որ 100 տարին լրացած կանանց այցելության էին եկել նաեւ մարզի բժշկական կենտրոնների տնօրենները, բուժամբուլատորիայի աշխատողներ եւ վերոհիշյալ գյուղերի համայնքապետերը: Մեկ դարից ավելի  ապրած կանանց հանձնվեցին ՀՀ առողջապահության նախարարության հատկացրած զամբյուղները` ճնշում չափելու ապարատներով, ջերմաչափով եւ հիգիենիկ պարագաներով:
Խաչատրյանը նշեց, որ ավելի քան մեկ ամիս առաջ, Արարատի մարզպետի հանձնարարականով, տարեցներին հերթական անգամ այցելել են նաեւ մարզի բժշկական կենտրոնների տնօրեններն ու բուժաշխատողները, կազմակերպել լաբորատոր գործիքային հետազոտություններ: Նրանց առողջական վիճակը ստուգել են նաեւ նեղ մասնագետները. ակնաբույժները կատարել են հերթական հետազոտությունները: Տրամադրվել է նաեւ դեղորայքային օգնություն:

Genocide survivors of Armenia’s Ararat Region provided with assistance
ARTASHAT, APRIL 15, ARMENPRESS: Three Armenian Genocide survivors, 108-year-old Mariam Shmavon Grigoryan, 106-year-old Heriknaz Bare Muradyan and 100-year-old Mariam Hovhannes Sahakyan, living correspondingly in Vanashen, Argavand and Aigavan communities of Ararat Region of the Republic of Armenia, were visited by the Head of the Department of Health and Social Welfare of the Regional Administration Stepan Khachatryan.
The Head of the Department told Armenpress that the women were visited also by the directors of medical centers of the region, representatives of health stations and the heads of the abovementioned villages. The women were handed over baskets, provided by the Ministry of Health of the Republic of Armenia, containing pressure measuring devices, thermometers and hygiene supplies.