Քարդաշյանների այցը զբոսաշրջության զարգացման լավագույն նվերն է Հայաստանի համար. The New York Times
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ամերիկահայ հայտնի հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանի, նրա ընտանիքի և հայտնի ռեփեր Քանյե Ուեսթի այցը Հայաստան  հայտնվեց համաշխարհային մամուլի ուշադրության կիզակետում: Ամերիկյան The New York Times-ը, անդրադառնալով  Քարդաշյանների այցին, նշել է, որ այն զբոսաշրջության խթանման լավագույն նվերն է, որ մինչս օրս ստացել է Հայաստանի Հանրապետությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պարբերականը նշում է, որ պատմական հայրենիք կատարած ճանապարհորդության ընթացքում հեռուստատեսային աստղն ընտանիքի անդամների հետ այցելել է պատմական կարևոր նշանակություն ունեցող մի քանի վայրեր և պարբերաբար գրառումներ կատարել Ինսթագրամի իր էջում, որը մոտ 30 մլն հետևող ունի: Իսկ նրա հետ Հայաստան այցելած քրոջը` Քլոե Քարդաշյանին, Ինսթագրամի  էջում հետևում է 19 մլն մարդ:
Միաժամանակ The New York Times-ը նկատում է, որ դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկներ ներգրավելու համար Ինսթագրամում հատուկ բացված էջ չկա:
Ութօրյա այցելության ընթացքում հայտնի ընտանիքը եղել է Մայր Հայաստանի հուշարձանի մոտ, ապա հանդիպել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ում հետ քննարկվել է 20- րդ դարում Օսմանյան թուրքերի կողմից իրականացված զանգվածային կոտորածների զոհերի 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը հարցը: «Պատիվ էր հանդիպել Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ով արտահայտեց իր հպարտությունն այն կապակցությամբ, որ մենք հպարտ հայեր ենք և չենք մոռացել մեր արմատները»,- Ինսթագրամում նման գրառում է կատարել Քիմ Քարդաշյանը:
Քույրերն այցելել են նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Եղել են նաև Գյումրիում, որը համարվում է հայտնի ամերիկահայ իրավաբան Ռոբերտ Քարդաշյանի նախնիների հայրենի քաղաքը: Իսկ վերջին օրը Քանյե Ուեսթը Կարապի լճում հանպատրաստից կազմակերված համերգով հրաժեշտ է տվել իր կնոջ հայրենիքին` անմոռանալի գիշեր պարգևելով հայաստանցիներին:
The New York Times-ը նաև գրում է, որ Քարդաշյանների հիշարժան այցի ընթացքում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում ապրիլի 12-ին Հայոց ցեղասպանության100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ է մատուցել, աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելով հայ ժողովրդի պատմության ամենամութ էջի վրա: Պատարագին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը,Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, ինչպես նաև հայ կաթոլիկների պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ը: Պատարագի ընթացքում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 1915 թվականի հայերի կոտորածներն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը», որից բարկացած Թուրքիան հետ է կանչել Վատիկանում իր դեսպանին:

Armenia received biggest tourism boost from the Kardashians: The New York Times
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS:  The Republic of Armenia has received what could be its biggest tourism boost to date: a visit from the Kardashians. Armenpress reports, citing the New York Times that in what was more than just a whimsical romp through the South Caucasus, the reality television stars and other family members made several historically significant stops over the last week during their first visit to the ancestral homeland of Robert Kardashian, the patriarch of the family who died in 2003. The trip was chronicled on Kim Kardashian West’s Instagram account, which has nearly 30 million followers, and her sister Khloé’s, with 19 million.
Armenia, by contrast, has no Instagram account for travelers.
But the Kardashians more than made up for that. “Long hair don’t care,” Ms. West wrote in a post just before she and her sister headed to the Mother Armenia statue in the capital city, Yerevan, the many steps to which were no challenge for her strappy high-heeled sandals.
Joined by two cousins, the four women later sat down for a face-to-face with Prime Minister Hovik Abrahamyan to discuss the centennial commemoration of the mass killings of Armenians by the Ottoman Turks during the early 20th century that some, including Pope Francis, have labeled “genocide.”
“It was an honor to meet the Prime Minister of Armenia, Hovik Abrahamyan, who expressed how proud they are that we are proud Armenians and we have not forgotten our roots!#NeverForget,” Ms. West posted on Instagram.
On Friday, the sisters, in similarly silky jumpsuits, were joined by Kanye West, Ms. West’s husband, for “an emotional day” at the Armenian Genocide Museum and Institute at the Tsitsernakaberd Memorial Complex, she reported on social media. As a gift, the sisters and their families were presented with a land grant for property in the Vahakni Residential Community in Yerevan.
Saturday found the entire group, including North West, Mr. and Mrs. West’s toddler daughter, in Gyumri, a small, dilapidated town outside the capital, where Robert Kardashian’s ancestors were believed to have lived, E! Online reported.
And not ones to exit a room (or a country, it seems) quietly, the group said goodbye on Sunday evening with a supposedly impromptu concert by Mr. West and local musicians on the banks of Swan Lake, Ms. West wrote on Facebook. The performance was soon shut down, according to US Weekly, after Mr. West jumped into the lake and hundreds of fans followed.
While the Wests were making a splash in Yerevan, another famous face was drawing attention to Armenia’s dark history.
During a Mass at St. Peter’s Basilica at the Vatican on Sunday, Pope Francis incited the diplomatic furor of Turkey by calling the killing of more than a million Armenians during World War I “the first genocide of the 20th century.” Serzh Sargsyan, the Armenian president, was in attendance at the Mass.
Turkey, which denies the killings were genocide, has recalled its ambassador to the Vatican in protest. That did not make either Kardashians’ Instagram feed.