50-ից ավելի երկրներ են ցանկացել միանալ ԱՄՀ-ի օրինակով ստեղծվող չինական բանկին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 50-ից ավելի երկրներ են դիմել հիմնադիրների իրավունքներով Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին (AIIB) անդամագրվելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 2-ին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Sohu նորությունների չինական պորտալին:
Ապրիլի 1-ի դրությամբ արդեն 31 պետություններ հավանություն են ստացել որպես բանկի համահիմնադիրների թեկնածուներ: Մինչեւ ապրիլի 15-ը պետք է քննարկվեն եւս քսան երկրների փաստաթղթեր, որոնց թվում են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ավստրիան, Թուրքիան, Ավստրալիան, Կորեայի Հանրապետությունը, Նիդեռլանդները, Բրազիլիան, Վրաստանը, Դանիան, Եգիպտոսը, Ղրղզստանը, Շվեդիան, Ֆինլանդիան, Նորվեգիան, Իսլանդիան, Իսպանիան, Պորտուգալիան եւ Իսրայելը:
Չինաստանի նախաձեռնությամբ ստեղծված Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկը հիմնվել է 2014 թվականին, դրա նպատակը ենթակառուցվածքային նախագծերի ֆինանսավորումն է Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Ֆինանսական ինստիտուտի կանոնադրային կապիտալը կկազմի 100 մլրդ դոլար, սկզբնական բաժնետիրական կապիտալը՝ 50 մլրդ դոլար: Բանկի կենտրոնակայանը կհաստատվի Պեկինում:
Ավելի վաղ այն կարծիքն է հայտնվել, որ AIIB-ը կդառնա Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի մրցակիցը, որում գերիշխում են ԱՄՆ-ը եւ Ճապոնիան: Միեւնույն ժամանակ ԱՄՀ-ի ղեկավար Քրիստին Լագարդն ընդգծել է, որ հիմնադրամը համագործակցության ասպարեզ ունի Չինաստանի կողմից ստեղծվող բանկի հետ:

Более 50 стран захотели присоединиться к китайскому аналогу МВФ
По меньшей мере 52 страны и экономики подали заявки на вступление в Азиатский банк инфраструктурных инвестиций (AIIB) на правах учредителей. Как передает Арменпресс, об этом в четверг, 2 апреля, ТАСС сообщает со ссылкой на китайский новостной портал Sohu.
К вечеру 1 апреля уже 31 государство получило одобрение в качестве кандидатов в соучредители банка. До 15 апреля должны быть рассмотрены документы еще 20 стран, среди которых — Россия, Франция, Италия, Австрия, Турция, Австралия, Республика Корея, Нидерланды, Бразилия, Грузия, Дания, Египет, Киргизия, Швеция, Финляндия, Норвегия, Исландия, Испания, Португалия и Израиль.
Созданный по инициативе Китая Азиатский банк инфраструктурных инвестиций был основан в 2014 году, его цель — финансирование инфраструктурных проектов в Азиатско-Тихоокеанском регионе (АТР). Уставной капитал финансового института составит 100 миллиардов долларов, первоначальный акционерный капитал — 50 миллиардов долларов. Штаб-квартира банка, который должен быть сформирован к концу 2015 года, расположится в Пекине.
Ранее высказывалось мнение, что AIIB станет конкурентом Международного валютного фонда и Всемирного банка, в котором доминируют США и Япония. В то же время глава МВФ Кристин Лагард подчеркнула, что у фонда есть пространство для сотрудничества с создаваемым Китаем банком.